Listopad je vhodnou dobou na přípravu pažitky k rychlení aneb Jak na to

pažitka

Listopad je dobou přípravy pažitky k rychlení. V kuchyni nabízí pestré využití. Poradíme vám, jak na to. Přinášíme postup krok za krokem.

Pažitka patří mezi nejtradičnější bylinu. Pěstovat lze na záhonu i v květináči či truhlíku na balkonu, terase. Nadrobno nakrájenou pažitku lze přidat takřka do všech jídel, ale až po skončení vaření. V mnoha případech zastoupí cibuli. Pažitka dodá chuť nejen tvarohovým pomazánkám, vaječným a bramborovým pokrmům, ale hodí se téměř do všeho.

Vyjmutí pažitky před příchodem mrazů

Trsy, které jsou určené k rychlení, ještě před příchodem mrazů opatrně vyjměte z půdy. Pomoc si můžete například rycími vidlemi. Trsy následně rozdělte na menší části a oklepejte z nich přebytečnou hlínu. Při dělení trsů dbejte na to, abyste jednotlivé cibulky nepoškodili. Pokud se tak stane, tak poškozené cibulky odstraňte.

Trsy zasaďte do květináče, doplňte zeminou či zahradnickým substrátem, aby rostlina byla pevně ukotvena. Nať v tomto období neodřezávejte. Běžně se dávají do studeného skleníku či sklepa. Rostlinám je třeba dopřát alespoň měsíc klidu. Pak teprve je možné začít s přirychlováním.

Pažitka potřebuje klid a teplo

Na konci prosince můžete pažitku, která prošla obdobím klidu a ideálně i mrazem, začít přirychlovat. Pro rychlejší start růstu je možné květináč s pažitkou dát do vodní lázně o teplotě 30 °C. Rychlené rostliny potřebují teplo a světlo, ale nesvědčí jim prudké slunce na jižním parapetu. Vhodné je stanoviště s dostatkem rozptýleného světla. Ideální je teplota od 15 do 22 °C.

Jakmile nať doroste do výšky 10 cm, můžete ji začít sklízet. Což je zhruba 3 až 4 týdny od počátku rychlení. Trsy rychlené pažitky je třeba pravidelně zalévat. Ale pozor na častou chybu, a tou je nadměrná zálivka. Mějte tak na paměti, že pažitka dokáže přečkat vyschnutí, ale dlouhodobé přemokření ji ovšem zničí. Pokud máte více trsů, můžete tak pažitku rychlit postupně. Nevyužité květináče nechte v chladu na postupné přirychlování.

bylina

Foto: Pixabay

Nezbytný a zasloužený odpočinek

Rychlené rostliny na jaře můžete zlikvidovat či je vysadit zpět na záhon. V případě, že zvolíte výsadbu, tak byste je měli nechat alespoň jednu sezónu zotavit, tj. nesklízet.

Zdroj: izahradkar.cz, zahrada-centrum.cz

Náhledové foto: Pixabay