Měsíček není jen okrasná rostlina a léčivka – chytří zahradníci ho vysazují i do zeleninových záhonů a znásobují si tak úrodu

Měsíček

Měsíček lékařský má na zahradě mnohá využití. Například výsadba měsíčku (Calendula) na záhony se zeleninou může být výhodná z několika důvodů. Měsíček je květina s výraznými oranžovými a žlutými květy, která má léčivé vlastnosti a přináší různé benefity pro zahradu. Zde je několik tipů pro výsadbu měsíčku na záhony se zeleninou:

Měsíček má odstrašující účinek na mnoho škůdců. Jeho silná vůně odpuzuje mouchy, mšice a další nepříjemné hmyzí škůdce. Výsadbou měsíčku poblíž zeleniny můžete pomoci omezit jejich přítomnost.

Podpora opylování zeleniny

Měsíček přitahuje mnoho užitečných opylovačů, jako jsou včely a vosy. Tyto opylovače mohou pomoci zvýšit úrody vaší zeleniny tím, že přinášejí pyl z květů zeleniny a usnadňují opylování. Rovněž má kořeny, které pomáhají udržovat půdu vlhkou a zlepšují její strukturu. Jeho kořeny také pomáhají obohacovat půdu organickou hmotou a zvyšovat její živinovou hodnotu.

Foto: Pixabay

Estetický prvek v zahradě

Měsíček je krásnou květinou a může přinést barevný prvek na vaše záhony se zeleninou. Jeho květy mohou vytvářet atraktivní kontrast mezi zeleninou a přispívat k estetickému vzhledu zahrady.

Na co ještě pamatovat

Při výsadbě měsíčku na záhony se zeleninou můžete vytvořit řady měsíčku nebo ho vysazovat mezi jednotlivé rostlinky různých druhů zeleniny. Je důležité dodržovat správné rozestupy mezi rostlinami, aby měly dostatek prostoru a světla pro růst. Měsíček je obecně nenáročnou rostlinou a snadno se pěstuje. Můžete si zakoupit sazenice nebo vysévat semena měsíčku přímo do země podle pokynů na obalu. A to kdykoliv až do začátku léta.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/mesicek-lekarsky-je-zazrak-ktery-by-mel-ve-sve-zahrade-pestovat-kazdy-28551.html, https://www.magazinzahrada.cz/9-duvodu-proc-by-mesicek-lekarsky-nemel-chybet-ani-doma-ani-na-zahrade/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)