Horko v zahradě: jak pomoci svým rostlinám, aby přežily

Horko

Když je venku příliš horko, tak si zalezeme do stínu. Rostliny toto bohužel udělat nemohou, a tak jsou vystaveny slunečnímu záření. Rostliny v květináčích můžeme odnést na stinné místo a postarat se o jejich důkladnou zálivku. Současná péče o ostatní rostliny bude založena zejména na tom, abychom je ochránili před silnými paprsky a současně jim pomohli zachovat vláhu v půdě. Co bychom měli dělat a co naopak ne?

Mulčování při vysokých teplotách

Mulčování je velice dobrý nápad. V zimě chrání rostliny před promrznutím, v létě zase minimalizuje teplotní výkyvy a brání odpařování vody z půdy. Vaše zálivka se tak v půdě udrží delší dobu. Kromě toho také potlačuje růst plevele, který by mohl s vašimi rostlinami o vláhu bojovat. Vhodné je použití vermikulitu, což je minerál s mnoha živinami. Zvyšuje zadržování živin a provzdušňuje půdu.

Sucho

Foto: Pixabay

Horko a posekaná tráva

Posekaná tráva nemusí vypadat nejlépe. Nevyplácí se ji ale shrabat, protože se poměrně rychle rozkládá a stává se zdrojem živin. Kromě toho ale působí podobně jako mulč: chrání trávník před prudkými teplotami a zadržuje vláhu v půdě. Pokud posečenou trávu na trávníku nechcete, posbírejte ji, až uschne. Pak se dá použít jako druh organického mulče. Obecně se ale sekání trávy v období horka nedoporučuje. Čím je tráva kratší, tím je náchylnější na spálení.

Nechte růst polní květiny

Nachází-li se na vaší zahradě nevyužité místo, rozhoďte na něj semínka divoce rostoucích květin. Kromě toho, že přilákají opylovače, jako jsou včely, motýli či další hmyz, působí jako půdní kryt a chrání zeminu před nadměrným vysycháním.

Horko znamená důraz na zálivku

Když panuje horko, rostliny mají větší spotřebu vody. Je možné, že budete muset zalévat častěji a ve větším množství. Ideální zálivka je v podvečer, kdy už sluneční paprsky nejsou tak silné. Použitá voda se totiž neodpaří tak rychle. Pokud přes den sprchlo, nemusí to znamenat, že rostliny dostaly tolik vody, kolik skutečně potřebují. Malý deštík bohužel po dlouhodobém suchu nepomůže. Na zálivku je nejlepší použít dešťovou vodu, proto neváhejte na svoji zahradu instalovat nádrže na vodu.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/zahrada-horko-30000624.html

https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/a36736146/summer-gardening-heatwave/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!