Fontána na zahradě potěší vás i malé opeřence. Kritéria pro správný výběr

fontána

Fontána na zahradě neplní jen estetickou funkci, ale má i pozitivní vliv na naši psychiku. K tomu mnohdy poslouží jako pítko pro malé i větší opeřence. Aby fontána splnila účel ve vašem exteriéru, je třeba vědět, dle jakých kritérií vybírat. Poradíme vám, na co se zaměřit a co vědět předem, než se rozhodnete pro její pořízení.

Fontána zkrátka dodá jisté kouzlo každé zahradě, ale také terase či dokonce balkonu. Není nad užití si odpočinku venku a poslechu zurčící vody. Nehledě na to, že fontána poslouží v horkých a suchých dnech coby praktické pítko pro zvířata. Vše záleží na velikosti, provedení a umístění samotné fontány. Jakou fontánu vybrat?

Základní fakta

Prvořadé je si uvědomit velikost a stylové provedení. Záleží na velikosti exteriéru, kterým disponujete a rovněž i vaší představě. Pořídit můžete fontánu v moderním, rustikálním, retro i vintage stylu. Stejně tak i s veselým designem, ať už s vodníkem, housaty, žábou apod.

Zdroj vody

Než si fontánu pořídíte, je třeba si promyslet, jak to bude s přívodem vody. Ideální je pořízení fontány mající uzavřený okruh. Zde nemusíte vůbec nic řešit. Součástí fontány bývá nádržka na vodu, kterou prostě naplníte vodou. Voda bude neustále cirkulovat. Pokud byste chtěli fontánu vyžadující stálý přívod vody, je třeba vše zvážit. Pokud nemáte doma či nejste vyloženě kutil v tomto směru, je lepší se předem poradit s odborníkem ohledně možného zapojení.

Volba materiálu

Při výběru je třeba zohlednit i materiál. K dispozici jsou fontány z přírodního kamene. Zde je třeba počítat s vyšší hmotností i pořizovací cenou. Pokud toužíte po fontáně z kamene, ale právě cena je překážkou, tak zvolte imitaci přírodního kamene z materiálu, kterému se říká polyresin. Většina fontán je právě vyrobena z tohoto odolného materiálu. Výhodou je nejen nižší cena, ale i samotná hmotnost fontány. Je snazší i na manipulaci a případný transport. Na trhu jsou dostupné fontány vyrobené z kovu, dřeva i různých druhů hornin.

fontánka

Foto: Pixabay

Typy fontán dle druhu čerpadla

Fontána by měla mít uklidňující efekt. Pokud byste místo vody slyšeli hukot čerpadla, bylo by to špatné. Je třeba vybrat fontánu, kde máte zaručen tichý provoz. Zde ještě můžete volit mezi elektrickou a solární energií. Výběr napájení záleží i na umístění fontány. Pokud pořídíte fontánu na solární energii, je třeba ji mít umístěnou na slunném místě. Některé fontány disponují i LED osvětlením. Navodí tak i kouzelnou atmosféru s nádechem romantiky.

Zdroj: hobbytec.cz, magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay