Máte rádi kukuřici? Vypěstujte si vlastní

kukuřice

Pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi kukuřici, tak není nic lepšího než si ji vypěstovat. Však obsahuje i řadu vitamínů a k tomu je velmi chutná. Nabízí se mnoho způsobů v rámci zpracování v kuchyni. Poradíme, jak na pěstování, abyste se mohli pyšnit bohatou sklizní.

Původ kukuřice zůstává pro botaniky stále záhadou, přestože nejstarší důkaz o pěstování pochází z období okolo roku 5 tisíc před n.l. Někteří se přiklání k názoru, že přímým předkem kukuřice je některý druh trávy rostoucí na území Mexika. Indiáni byli prvními konzumenty kukuřice a zároveň tak i jejími prvními šlechtiteli. Existují různé druhy a odrůdy. Kukuřice na zrno je určena pro sklizeň na krmné a potravinářské účely. A sladká kukuřice pro sklizeň zrna či klasů na vaření. Tyto hybridní kukuřice jsou vhodné pro pěstování na zahradě.

Pěstování vhodné i pro začátečníka

Dobrou zprávou je, že pěstování není nikterak náročné a zvládne jej i začátečník. Přestože se uvádí výsev semen přímo na záhony v období duben až květen, tak doporučujeme počkat s výsevem až po „zmrzlých mužích“. Proč? Semena kukuřice totiž neklíčí při teplotách pod 10 °C. Vysévejte do hloubky 2,5 cm na vzdálenost 7 cm a do řádků vzdálených 30 cm. Po vzejití rostliny je třeba vyjednotit. Rada, která přijde vhod. Nevysévejte do jednoho dlouhého řádku, díky mělkému zakořenění by se rostliny při větru vyvracely a je to taktéž kvůli opylení. Lepší je výsev do více řádků za sebou či do čtverce.

Pro pěstování zvolte slunné stanoviště. I když kukuřice není nijak náročná na zeminu, tak v propustné půdě vám nejlépe poroste. Ideální je několik týdnů před výsevem do půdy zapravit větší množství kompostu. Vhodné pH půdy se pohybuje v rozmezí 5,5 až 7. Nejdůležitější je zálivka v období nakvétání a poté při tvorbě klasů. Kukuřici je dobré okopávat. Má mělký kořenový systém, a tak ke stéblům nahrnujte zeminu, aby došlo ke zvýšení stability rostliny.

corn

Foto: Pixabay

Jak a kdy sklízet

Klasy dozrávají v měsících srpen a září. Cukrová kukuřice se sklízí v mléčné zralosti, kdy zrna ještě netvrdnou, jsou sytě žlutá. Jakmile zhnědnou blizny vyčnívající z palic (vlasy), rozbalte listeny kryjící palici a do zrna jednoduše zatlačte nehtem. Pokud se objeví mléčná tekutina, je to signál, že zrno je zralé. U nezralé kukuřice je obsah zrna vodnatý a u přezrálé má zase v důsledku vyššího množství škrobu těstovitou konzistenci.

Kukuřice v zahradě se pěstuje pro přímou spotřebu, ale je možné ji rovněž zmrazit. Přímo můžete konzumovat v tepelné úpravě, tj. vařenou kukuřici nebo v mladém stavu i v syrové variantě. Pokud palice kukuřice nezamrazíte, je možné skladování jen po krátkou dobu. Je to z důvodu, že kukuřičný cukr se při vyšších teplotách rychle mění na škrob a zrna pak moučnatí.

Zdroj: living.prima, receptyprimanapadu.cz

Náhledové foto: Pixabay