Bylinky můžeme uchovávat i v soli – jak přesně na to?

bylinková sůl

V případě, že máte více bylinek a přemýšlíte nad tím, jak byste je mohli uchovat, možná nikoho z nás nenapadne sůl. I když bylinkovou sůl všichni známe. Příprava je nenáročná, levná, a navíc bylinky uchované tímto způsobem vydrží opravdu dlouho. Bylinkovou sůl lze vyrobit z jednoho druhu, ale také můžete připravit mix chutí. K tomuto kroku se dokonale hodí saturejka, libeček, petržel, oregano, tymián, bazalka, ale i petržel a mnoho jiných.  

Jak postupovat při přípravě

Aby byl výsledek vynikající, a především, aby bylinky vydržely, držte se správného poměru. Ten by měl být: 1 díl soli a 3 díly bylinek. Pokud máte hrubou mořskou sůl, použijte nejlépe tento druh. Pokud ji však nemáte, použijte běžnou kuchyňskou sůl. Co se týká přípravy, bylinky opláchněte, pořádně osušte a odstraňte z nich veškeré nevzhledné části, tvrdé stonky a další. Poté bylinky nasekejte a vezměte si odměrku, šálek či jiný předmět, kterým odměříte správný poměr bylin a soli. 

Foto: Pixabay

Obě suroviny promíchejte a vysypejte je na plech, který umístíte například na topení a necháte jej tam, než bylinky pořádně vyschnou. Záleží na druhu bylin, ale většinou jim stačí přibližně tři dny. Výslednou směs nasypte do zavařovacích sklenic nebo do jiných nádob, které mají vzduchotěsný uzávěr. Takto připravená bylinková sůl vám vydrží opravdu velmi dlouho.

Jak bylinky v soli použít

V takovém případě záleží na tom, jaké bylinky jste použili. Pokud máte v soli libeček, petrželku a pažitku, můžete je využít pro dochucení polévek, ale i omáček. Bazalka a estragon se hodí na pizzu či na těstoviny. Existuje mnoho druhů bylin, takže záleží na vaší chuti. Určitě je dále využijete do tvarohových pomazánek, na maso, do salátů a jinam. Stejným způsobem můžete vyrobit i sůl do koupele. Bylinky v takovém případě rozemelte nebo nařežte na co nejmenší kousky a smíchejte je s epsomskou solí. Například harmonizující levandule v koupeli dokáže uvolnit mysl. Ovšem i osvěžující máta nepřijde vniveč. Taktéž šalvěj, meduňka a mnoho jiných bylin.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/vyrobte-si-zahrivaci-bylinkove-soli-do-koupele/, https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-domaci-bylinkovou-sul-recept.htm,

Náhledové foto: Pixabay 

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)