Máta ve světové kuchyni

Co se vám vybaví, když se řekne máta? Pravděpodobně mojito nebo čokoládová zmrzlina, případně čokoláda s mátovou náplní. Ovšem máta toho umí mnohem víc a v zásadě nezáleží na tom, po jakém druhu sáhnete.

Její použití se velmi výrazně liší i v rámci jednotlivých světových kuchyní. A jak? I na to se v dnešním článku podíváme. Stejně jako na její mnohdy opomíjené léčebné působení.

Najdete ji na všech kontinentech

Kromě Antarktidy samozřejmě. I když bychom mají původ mohli vysledovat někam do Středomoří, velmi brzy s stala tak oblíbenou, že ji dnes najdeme doslova po celém světě. Například Francie – tady je máta považována za afrodiziakum Odtud její oblíbená kombinace s čokoládou a přidávání do nejrůznějších likérů. To anglosaské země jí vnímají zejména jako skvělý doplněk k alkoholickým nápojům (prim tu hrají zejména vína a punče) a nedají na ni dopustit ani ve sladkých dezertech. A Velká Británie? Jak jen si nevzpomenout na mátový sos, přidávaný k jehněčímu nebo skopovému masu. A často ji najdeme i v nejrůznější zelenině. Přidaná do dušeného hrášku, mrkve nebo zelí dokáže pokrmu oddat docela jinou dimenzi chuti.

Máta a její účinky na zažívání

Pokud mátu přidáte do pokrmů až v samém závěru vaření, neochudíte se o její léčebné vlastnosti. Nejúčinnější je v tomto ohledu máta peprná (Mentha piperita). Pomůže s nejrůznějšími zažívacími potížemi a dokáže přispět i k léčbě jaterních onemocnění a nemocí žlučníku a je také skvělý mlékem na podrážděný žaludek či střevní koliku. Stačí si připravit čaj ze dvou lžic čerstvé máty (nebo jedné lžičky sušené), který vypijeme kdykoli během jídla nebo před ním.

Foto: Pixabay

A pomáhá i při migréně a stresu, tentokráte ve formě éterického oleje, ovšem mnohdy vám udělá dobře i pouhé přivonění k čerstvým rostlinkám v truhlíku. A odpuzuje mouchy, komáry a další obtížný hmyz. Neměla by tedy chybět opravdu v žádném okně.

Ovocný salát s mátou

Jak jsme již zmínili, díky svým osvěžujícím vlastnostem se máta skvěle uplatní jako přísada do studených nápojů a lehkých sladkých dezertů. A v létě ji jistě oceníte i jako nevšední komponent v lahodných ovocných salátech. A s jakými ovocem si její aromatické listy rozumí nejlépe? Zejména s kiwi, melounem, malinami, jahodami, bobulovinami a dalšími sezónními plody.

Bazalkové pesto s mátou

Pesto alla genovese je opravdu vynikající zelená studená omáčka, jejíž původ bychom mohli vysledovat až do slunného Janova v Itálii. Toto oblíbené pesto se tradičně vyrábí smíšením čerstvých bazalkových listů, olivového oleje, piniových oříšků a tvrdého sýra (nejlépe parmazánu). Ovšem pokud do něj přidáte jednu velkou snítku mátu, získáte zcela novou chuť. Pesto oceníte jako nevšední doplněk těstovin, sýrů, salátů či pečiva.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)