Postarejte se o svůj sklep: bílení a síření důležité pro dlouhodobé skladování vaší úrody

Sklep

To, jak dlouho vydrží vaše úroda, je závislé na mnoha faktorech. Jedním je to, že splníte požadavky, které ovoce a zelenina potřebují (vlhkost, světlo, jak budete úrodu skládat atd.). Dalším velice důležitým faktorem je samotná čistota ve sklepě. Sklep je obvykle místem tmavým a plným pavučin. Jednou za rok je ale dobré se o něj postarat, aby se v něm nešířili plísně či jiné choroby. Zde je návod, jak na to.

Bílení sklepa

Jednou za čas se doporučuje sklep vybílit vápnem. Vápno dezinfikuje a natahuje vlhkost, což je dobré, protože nové ovoce a zelenina budou mít vlhkosti až příliš. Vybílit můžete stěny, ale i stropy, pokud je to možné. Teprve až vápno vyschne, můžete nanosit věci zpět do sklepa – veškeré nádoby a vše, co jsme myli, musí být taktéž suché. Do sklepa nanosíme vše (kromě ovoce a zeleniny), co budeme potřebovat na skladování úrody, abychom to vysířili.

Sklep

Sklep: Zdroj obrázku Pixabay.com

Síření sklepa

Je potřeba uzavřít veškeré větrací otvory. Všechno, kudy by mohl unikat vzduch, utěsníme starými hadry nebo tím, co máme po ruce (třeba i pytle). K síření budeme potřebovat sirné knoty. Ty musíme zavěsit tak, aby od nich nic jiného nevzplálo, nebo je položíme do žáruvzdorné nádoby. K zavěšení použijte dráty, které snadno provlečete – sirné knoty totiž mají na jedné straně dírku pro tyto účely.

Kolik sirných knotů bude potřeba?

Podle velikosti vašeho sklepa budete potřebovat různé množství sirných knotů – obvykle to bývá i 60 kusů sirných knotů – zavěste je různě po místnosti. Je tedy dobré znát rozměry svého sklepa ještě předtím, než zajdete sirné knoty koupit. Potřebné množství pak zjistíte na obalech sirných knotů. Knoty pak zapalujeme něčím, co spolehlivě hoří – například sirky jsou naprosto nevhodné, protože nebudete mít čas na neustálé škrtání. Zapalujeme tak, že nejprve zapálíme knoty co nejdále od východu a směřujeme směrem k východu.

Sklep nechte uzavřený

Jakmile zapálíte všechny knoty, sklep uzavřete, je-li potřeba, utěsněte také dveře. Sklep nechte po 24 hodin zavřený. Teprve poté sklep otevřeme a vynosíme ven všechny ucpávky, které jsme použili, aby plyn neunikal ven. Do vysířených nádob nyní můžete vrátit případné ovoce či zeleninu, která vám zbyla z loňské úrody.

Sklep: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!