Máta peprná: osvěží v nápojích, použít ji můžete jako olej i tinkturu

Máta

Máta je bylinka, kterou velice snadno poznáme podle typické vůně. Můžeme ji použít jako osvěžení do letních nápojů. Jedním z nejznámějších je zřejmě mojito, které si vysloužilo i nealko verzi. Její pěstování je velmi snadné, a tak se nám snadno může stát, že budeme mít máty víc, než dost. A proto je vhodné použít ji různými způsoby. Hodit se mohou recepty na sirup, tinkturu nebo olej, které spotřebovávají mátu ve velkém.

Máta má zdravotní účinky

Máta může poskytnout skvělou chuť, ale také spoustu příznivých zdravotních účinků. Tak například se může pochlubit svými antioxidačními účinky. Díky tomu zabraňuje oxidačnímu stresu v organismu, který může být původcem mnohých chronických a nevyléčitelných onemocnění, jako je například rakovina. Máta se užívá také při žaludečních potížích a problémech s dýchacími cestami. Některé zdroje dokonce uvádí její prospěšnost při léčbě hemoroidů. Máta může také ulevit od bolesti, například při kožních potížích nebo při bolestech hlavy.

Tinktura

Foto: Pexels

Mátová tinktura

Vyrobíte ji velice jednoduše. Vezměte si asi 150 g mátových lístků, které nasekáte na jemno a promnete mezi prsty. Dejte je do uzavíratelné nádoby. Zalijte 500 ml alkoholu s minimálním obsahem alkoholu 40 %. Ideální je vodka, použít ale můžete také kořalku, vínovici apod. Hodí se čirý alkohol. Nádobu uzavřete a dobře protřepejte. Uchovávejte na tmavém místě po dobu čtyř a šesti týdnů. Každý den je třeba směs protřepat. Po uplynutí dané doby sceďte tekutinu přes jemné plátýnko. Listy pořádně vymačkejte. Tekutinu uchovávejte v lednici se jménem a datem výroby. Ke skladování se hodí hnědá lahvička. Vydrží roky.

  • Užíváme po kapkách při žaludečních obtížích. Pomůže ale také zevně – potírejte si svědivé vyrážky nebo místa po bodnutí hmyzem. Při bolesti hlavy si tinkturu naneste na spánky. Při rýmě nakapejte 35 kapek do inhalační lázně (inhalujeme dvakrát denně).

Mátový olej

Čerstvé mátové lístky nasekáme a promneme mezi prsty. Dáme do uzavíratelné nádoby a zalijeme je olejem tak, aby byly ponořené. Hodí se olivový olej, dobrý je ale také hroznový olej. Zahřejeme (nevaříme) a poté přelijeme do nádoby. Uzavřeme ji a protřepeme. Tři dny ji necháme odležet a pak scedíme. Listy vhodíme. Olej přelijeme do vhodné nádoby, do které můžeme vložit snítku čerstvé máty.

  • Užíváme při zažívacích potížích asi 1-2 lžičky denně. Funguje na plynatost a nadýmání.
  • Kloktáním oleje osvěžujeme dech a zlepšujeme zdraví ústní dutiny.
  • Spánky masírujeme v případě bolesti hlavy nebo pro dodání energie.

Máta

Foto: Pixabay

Mátový sirup

Z asi 20 stonků máty peprné otrháme listy a nasekáme je na kousky. Zalijeme 2 litry vody a necháme asi 36 hodin macerovat. Následně slijeme přes jemné plátýnko. Listy vyhodíme. Do tekutiny přidáme 1 kg cukru a zahříváme, aby se rozpustil. Poté přidáme šťávu z 1 citronu nebo limetky. Pro dlouhodobější skladování přidáme 20 g kyseliny citronové. Teplý sirup nalijeme do čistých sklenic, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.

  • Používáme jako klasický sirup. Prospěšný je zejména při chřipce a nachlazení – můžeme jím osladit čaj.
  • Je skvělý na přípravu domácích limonád – zalijte jej perlivou vodou, přidejte nakrájené citrusy + šťávu z nich.

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/mata-domaci-olej-sirup-tinktura-recepty

https://www.latimes.com/home/la-he-healing-garden-recipes-20150627-story.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7923432/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!