Postřik z chilli je proti mšicím zaručenou ochranou – borůvkám a jejich příbuzným však může ublížit a chilli v něm nikdy nesmí být moc

Postřik z chilli je proti mšicím zaručenou ochranou – dbejte však na správný poměr, jinak můžete některé rostliny nechtěně poškodit. A dvěma druhům se však vyhněte s aplikací úplně, mohli byste je totiž poškodit.

Mšice představují v zahradnictví značný problém. Živí se šťávou mladých rostlin a způsobují deformaci listů i květů. Ačkoli se k hubení těchto škůdců běžně používají chemické pesticidy, existují přírodní prostředky, které mohou být stejně účinné a šetrné k životnímu prostředí.

Postřik z chilli papriček na mšice

Účinnost chilli papričky proti mšicím spočívá v její účinné složce zvané kapsaicin. Kapsaicin je sloučenina známá svou intenzivní pálivostí. Při aplikaci na mšice působí kapsaicin jako slzný plyn – škůdce dráždí a odpuzuje a při delším působení i hubí.

Mšice

Foto: Pixabay

Jak vyrobit chilli sprej proti mšicím

Pro přípravu účinného přípravku proti mšicím pomocí chilli papriček postupujte podle následujících kroků:

  • Do 500 ml vody v misce dejte 1 čajovou lžičku koření chilli papričky.
  • Roztok důkladně promíchejte a nechte ho 36 hodin odstát.
  • Po 36 hodinách směs přeceďte přes sýrové plátno, abyste odstranili veškeré pevné částice.
  • Smíchejte 20 ml roztoku chilli s 1 litrem vody.
  • Naředěný roztok přelijte do lahve s rozprašovačem.

Jak aplikovat chilli postřik

Chilli sprej lze aplikovat přímo na jednotlivé mšice nebo na celé kolonie. Nejlépe se používá večer. Postřik aplikujte na rostliny, kterými se mšice živí, a zajistěte důkladné pokrytí. Pro ještě lepší udržení na listech do něj přidejte pár kapek mýdla nebo saponátu. Ale pozor – nikdy ho nepoužívejte na borůvky a brusinky, může jim ublížit.

Pro udržení účinnosti aplikujte postřik chilli každých několik dní znovu. Roztok lze skladovat až dva týdny – po delší době už ztrácí svou účinnost.

Zdroj: https://www.jaksiudelat.cz/msice-chilli-postrik/, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/domaci-postrik-z-chilli-rychle-odpudi-msice-funguje-bezchybne-bez-poskozeni-rostlin/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)