Kdy prořezat oleandry, aby příští rok nádherně kvetly – a je to vůbec třeba? Záleží na jejich kondici, stáří i velikosti zimoviště

Oleandr

Kdy prořezat oleandry, aby příští rok nádherně kvetly: Oleandry (Nerium oleander) jsou krásné a odolné kvetoucí keře, které mohou dodat eleganci každé zahradě. Aby však vypadaly stále k světu, potřebují ten správný střih.

Kdy stříhat oleandry

Prořezávání oleandrů obecně není nutností pro ty, kteří mají na zahradě dostatek prostoru a dávají přednost přirozenějšímu způsobu jejich růstu. Pro většinu zahrádkářů je však prořezávání nezbytné pro udržení tvaru rostliny, zlepšení kvetení a zabránění přerůstání. Ideální doba pro prořezávání oleandrů je po skončení kvetení, obvykle koncem léta až začátkem podzimu (červenec až říjen).

Řez v tomto období poskytuje rostlině dostatek času na obnovu a nasazení poupat pro květy v následujícím roce před příchodem zimy.

Techniky řezu oleandrů

Při stříhání oleandrů je důležité provádět čisté a přesné řezy. Hledejte místa, kde tři až čtyři listy vyrůstají ve shluku a vytvářejí trs a větvičky seřízněte nad ním. Tímto postupem podpoříte, aby z okolků těsně pod řezem vyrašily nové výhonky, ze kterých se v následujícím roce vyvinou květy.

Oleandr

Foto: Pixabay

U velmi starých a tlustých větví se pak doporučuje zkrácení přibližně o třetinu až polovinu jejich původní délky. Tento způsob prořezávání rostlinu oživí, stimuluje nový růst a omlazuje keř. Kromě toho zcela odstraňte tenké nebo křížící se výhony a zkraťte je až k hlavní větvi. Díky tomuto postupu se k ostatním větvím dostane více světla, což podpoří jejich růst a vitalitu.

U mladších keřů si vystačíte jen se zaštípnutím vybraných větviček. Tímto způsobem podpoříte rozvětvení a hustší růst keře, čímž získáte robustnější a vitálnější rostlinu.

Snášenlivost oleandru k řezu

Oleandry jsou pozoruhodně odolné a snesou i poměrně hluboký a radikální řez bez výrazného poškození. Myslete však na to , že v takovém případě bude v následujícím roce kvést málo nebo dokonce vůbec. Ale neboje se – jakmile si rostlina na řez zvykne, vzpamatuje se a znovu začne bohatě kvést.

Řez oleandrů je velmi důležitý pro udržení jejich zdraví, vzhledu a potenciálu kvetení. Zásadní roli hraje načasování a nejvhodnější dobou pro prořezávání oleandrů je období po odkvětu, které obvykle nastává koncem léta až začátkem podzimu. Správnými technikami prořezávání, lze zajistit, že oleandry budou každý rok nádherně bujné a ozdobené množstvím krásných květů.

Zdroj: https://www.atlaso.cz/jak-a-kdy-strihat-oleandry/, https://cs.kronplatz-stories.com/322-oleander-cut-how-and-when-to-trim-oleander, https://www.skrblik.cz/navod/jak-prorezat-oleandr/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)