Masečník – kdo ho v ČR najde, toho čeká odměna. Jak vypadá svatý grál houbařů?

Masečník – kdo ho v ČR najde, toho čeká odměna. Jak vypadá svatý grál houbařů? Mykologové mají také svůj svatý grál. Jedná se o houbu s tajemným názvem masečník kulovitý. Tato houba byla před rokem 1957 v českých lesích běžná. Poslední nález masečníku kulovitého se datuje do dubna roku 1966 v okolí Ostojkovic na Dačicku. Od té doby jej nikdo v našich lesích neviděl ani nenašel. Pravděpodobně je v České republice vyhynulá.

Jiný název pro masečník kulovitý je tloustnice kulovitá (Sarcosoma globosum) a jedná se o velmi vzácnou vřeckovýtrusnou jarní houbu, která má navrženou ochranu v evropském měřítku. Roste v Severní Americe, Asii a Evropě.

Jak vypadá masečník

Masečník kulovitý se mění v průběhu svého života. Z poloviny v půdě zanořené mladé plodnice jsou téměř kulovitého tvaru a velké jako lískový oříšek. S přibývajícím věkem se tvar matečníku mění a zvětšuje až do kulovitého či soudkovitého tvaru s typicky vrásčitým povrchem.

Barva masečníku osciluje mezi černohnědou a tmavě hnědou. Na vršku plodnice je prohlubeň s černomodrým lesklým výtrusným rouškem. Dospělý masečník může dorůst výšky až 10 či 12 cm. Obsahuje rosolovitou hmotu s objemem až 0,5 decilitru vody. Čím je houba starší, tím více vysychá a zplošťuje se.

Foto: gennadyalexandrov/ Creative Commons / CC BY 2.0.

Masečník kulovitý má rád vlhkou půdu, především blízko potoků a řek. U nás byl k nalezení ve starých borových a smrkových, případně smíšených lesích v nadmořské výšce od 200 do 800 metrů.

Prý vyhynulý, ale možná…

Vzhledem k tomu, jak je masečník vzácný, je zapsán v červených knihách a seznamech 12 zemí v Evropě. Regionálně či pravděpodobně vyhynulý je považován u nás, na Slovensko, v Německu a Litvě. Ohrožený kriticky je v Norsku, Arménii a Lotyšsku. V Polsku má status ohrožený a ve Švédsku je brán jako zranitelný. Ve Finsku je téměř ohrožený. Je kandidátem k zápisu do evropského červeného seznamu a zároveň je doporučen k mezinárodní ochraně dle Bernské konvence.

Chráněn zákonem je ve třech zemích. V České a Slovenské republice je uveden v Červené knize ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů SR a ČR. Pokud masečník kulovitý naleznete při svých toulkách přírodou a lesy v České republice, je vhodné ohlásit okamžitě nález nejbližšímu mykologickému pracovišti. Máte tím zajištěno svých pět minut slávy.

 

Zdroje: https://www.onlyu.cz/zajimavosti/masecnik-svaty-gral-houbaru-kdo-jej-najde-toho-ceka-slava/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.boxhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Mase%C4%8Dn%C3%ADk_kulovit%C3%BD

Náhledové foto: gennadyalexandrov/ Creative Commons / CC BY 2.0.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)