Proč sbírat pampelišky na jaře? Hotový poklad v kuchyni a pampeliškový sirup zvládne opravdu každý

pampeliška

Na jaře je ideální doba pro sběr pampelišek. Hotový poklad do kuchyně, který si můžete zdarma nasbírat na zahradě i na louce. Proč se vypravit na sběr na jaře? Jak využít pampelišky v kuchyni?

Nejlepší je sběr na jaře, kdy mají pampelišky největší sílu a našemu organismu mohou dát vše, co potřebuje po zimě.

Pampeliška neboli smetánka lékařská

Pampeliška roste zcela všude. Nejméně je však oblíbená u zahrádkářů, kterými je považována za invazivní plevel. Což je ale škoda. Není nad poklady přírody, které jsou k tomu všemu ještě zdarma. Dříve se jednalo o cennou zeleninu, která nechyběla na talíři takřka v žádné domácnosti. Dnes si opět postupně a oprávněně nachází cestu do naší kuchyně.

Zužitkování každé části

Nesmírnou výhodou pampelišky je, že můžete využít každou její část. Kořeny na chutnou kávu či čaj, listy do různých pokrmů, do salátů a květy jako základní surovinu na výrobu vína, limonády či sirupu. Receptů na zapracování pampelišky existuje nespočet.

Právě nyní na jaře je dobré upnout svou pozornost na pampeliškové listy, které se sbírají v období od března do září. Nicméně nyní na jaře mají největší sílu neboli účinek. Ve chvíli, kdy utrhnete list či květ, je třeba ihned zpracovat nebo sníst. Jde o to, že po utrhnutí listů či květů životadárná energie z rostliny rychle mizí.

smetanka lékařská

Foto: Pixabay

Sirup z pampeliškových květů

Výroba pampeliškového sirupu je snadná, díky tomu to zvládne opravdu každý. Potřebujete cca 400 čistých květů, které zalijete 2 l vody a přivedete k varu. Následující den je třeba roztok přecedit přes velmi jemné sítko či plátýnko a přidat 1 a ½ kg cukru, šťávu ze 2 citronů a pomalu zahřívat. Zhruba za 2 až 3 hodiny sirup začne pozvolna houstnout. Jakmile budete s hustotou spokojeni, stačí vypnout sporák. Ještě teplý sirup nalijte do čistých sklenic.

Zdroj: vitalia.cz, bydlimekvalitne.cz

Náhledové foto: Pixabay