Martin Pučálka: Kvalitní krmivo pro psy v supermarketu neseženete

Martin Pučálka

Pořídili jste si pejska a chtěli byste mu dopřát co možná nejlepší krmivo. Jasně. Vždyť je to váš mazlík, se kterým trávíte spousty času a máte ho rádi. Sehnat dnes kvalitní a rozmanité krmivo určitě lze. Nabídka je opravdu pestrá. Přesto je třeba říct, že se to na mnohých pultech obchodů jen hemží stravou, jež pro psy zrovna optimální není. Jak se tedy v poměrně náročném výběru krmiva pro vašeho čtyřnohého kamaráda vyznat? Vcelku jednoduše. Stačí si přečíst tento rozhovor s dlouholetým odborníkem na výživu psů a koček Martinem Pučálkou, majitelem eshopu Krmiva-pucalka.cz.

Úvodní otázka bude možná trochu banální, ale prostě mě napadá. Narodil jsem se v době a na místě, kde se psům dávalo takřka všechno. Ti, které jsem znal, žili docela dlouho a poměrně kvalitním životem. Dnes je situace zcela odlišná. Není pes až příliš velký gurmán?

Je i není. Má to dvě roviny. Tou první je, zda si správně pamatujeme, že ti psi dříve žili dlouho a poměrně kvalitním životem. Dříve pes sloužil především k tomu, aby u domu hlídal a většina lidí ho tak i brala. Nebylo pak zase tak důležité, jak dobře vypadá nebo v jaké je kondici. Pokud byste udělal širší pokus na dvou psech stejného vrhu, kdy jednoho byste krmil zbytky od jídla a druhého kvalitními granulemi, až na výjimky byste viděl velké rozdíly. Geneticky je toho dáno poměrně dost, nicméně strava má zásadní vliv na zdraví psů (a samozřejmě i lidí), a tak by k ní měl každý majitel psa přistupovat. Setkal jsem se už s mnoha případy, kdy lidé až ve chvíli, kdy pes trpěl vážnou chorobou, začali řešit kvalitní krmivo a velmi litovali, že jej nepoužívali už dříve. Druhou rovinou je to, že se pes skutečně stal právoplatným členem rodiny, víc než jen zvířetem, a tak mu majitelé dopřávají různé dobroty a speciality. Má to i negativní stránku v tom, že někteří psi jsou skutečně příliš vybíraví, případně trpí nadváhou.

Jak poznám kvalitní a nekvalitní krmivo pro svého mazlíka?

Kvalitu krmiva určuje vždy složení a také to, jak funguje na vašem psovi. Můžete mít na obale dobré složení, ale na vašem psovi krmivo fungovat nebude. Může to být individuální záležitost nebo může daná značka používat nižší kvalitu surovin. V rámci fungování krmiva na psovi používáme 4 faktory – chutnost, zažívání, vitalita a srst a kůže. Ať vyberete jakékoliv krmivo, musí ho pes jíst. Neznamená to, že to musí být to nejvíce chutné, protože to může být zrádné. Méně kvalitní krmiva mohou být různě dochucována a tím i chutnější než například krmiva přírodní. Dalším faktorem je dobré zažívání, které poznáte dle stolice. Mělo by jí být přiměřené množství úměrně ke snědené potravě a neměla by být řídká. Třetím faktorem je vitalita. Pokud je krmivo skutečně kvalitní a pro jeho výrobu byly použity kvalitní suroviny, pes bude vitální, bude přirozeně veselý a plný energie. Posledním faktorem, který se projeví také za nejdelší dobu, je kvalita srsti a kůže. Pes by se neměl příliš škrábat a měl by mít lesklou a hebkou srst.

Martin PučálkaMartin Pučálka: Foto se svolením Martina Pučálky 

V granulích by mělo být čerstvé maso. Je to tak?

Ano, ideální je kombinace čerstvého a sušeného masa. Čerstvé maso přináší do krmiva chutnost a sušené zase koncentrované množství živočišných bílkovin, které pes potřebuje většinově přijímat.

Co by naopak krmivo nemělo obsahovat a proč?

Velmi záleží na tom, o jaké kvalitativní úrovni mluvíme. Pokud mluvíme o krmivu skutečně kvalitním, pak by nemělo obsahovat obiloviny jako je kukuřice, pšenice nebo sóju a dále například umělé konzervanty a barviva. Také je dobré se vyhnout krmivům, které uvádějí složení pouze obecně, bez specifikace surovin.

Co supermarkety? Tady je nabídka velmi pestrá…

Co se týká nabídky krmiva, tak bych toto neřekl. V případě menších supermarketů zde naleznete 2-3 značky krmiv v základní nabídce. V případě větších supermarketů je nabídka širší, ale nikoliv dostatečná. Supermarkety za zaměřují na krmiva především dle ceny. Cílí tedy na zákazníky, kteří hledají nejlevnější krmiva bez ohledu na kvalitu. Kvalitní krmivo tedy v supermarketu pravděpodobně neseženete. Kvalitní krmivo je nejlepší hledat u specialistů na krmiva. Nabízejí kvalitní krmiva, a ještě jsou schopni vám i dobře poradit.

Každopádně se dle mého názoru vyplatí číst etikety…

Přesně tak. Pouze podle etikety můžete vybrat krmivo s kvalitním složením. Pak ještě musíte věřit, že bude na vašem psovi fungovat. To poznáte dle výše uvedených čtyřech faktorů.

Výběr stravy se hodně odvíjí od toho, jaké plemeno si pořídíte. Je to tak?

Úplně není. Princip kvalitní stravy je pro všechny stejný. A pokud je krmivo skutečně kvalitní, zpravidla jej můžete použít pro 90 % psů. Jsou určitá období, pro která je nutné vybírat krmivo s ohledem na něj, ale například krmiva určená pro jednotlivá plemena, to je především marketingový trik, který má v řadě případů odpoutat pozornost právě od složení.

Plemen je spousta, až mě někdy některé trendy docela děsí. Spousta lidí si pořizuje pejska spíše jako módní doplněk. Přiznám se, že kabelkové rasy tak nějak nechápu. Možná jsme příliš konzervativní. Jak to máte vy?

Určitě v rámci populace probíhá stále takzvaná humanizace domácích mazlíčků, díky které se lidé více zajímají o složení krmiv. Souhlasím, že v některých případech je tato humanizace možná už příliš silná, ale mám pro to pochopení v tom smyslu, že jsou často právoplatnými členy rodiny, ze kterého mohou plynout věci, které jsou hůře pochopitelné.

Trochu se teď s dovolením zaměřím na svého pejska. Před rokem jsem si pořídil jednoho menšího. Vypadá jako jezevčík, ale čistokrevný určitě není. Nicméně nikomu by neublížil a máme ho moc rádi. Krmím ho granulemi a jednou denně mu dám kousek psího salámu. Je tato kombinace ok? Jak je to vůbec s kombinováním mokré a suché stravy u pejsků?

Dnes se k výživě psů přistupuje daleko více uvolněněji než dříve. Pestrost je skutečně velmi přínosná, pokud na daném psovi dobře funguje. Takže kombinovat suchou a mokrou stravu není vůbec problém. Výjimku tvoří psi, kteří mají citlivé zažívání, alergie nebo jim pestrost nesvědčí. V takových případech je lepší najít vhodné krmivo a u něj dlouhodobě zůstat.

Sem tam mu dám na přilepšení nějaký ten pamlsek. Hodně se mi líbí zejména dentální kousky. Jaké pamlsky byste doporučil vy?

I u pamlsků je velmi důležité jejich složení. Často v nich můžete najít různá barviva nebo umělé konzervanty. Oblíbená jsou různá sušená masa, případně různé výcvikové pamlsky. Pozor ale na překrmování. I pamlsků by měl dostat pouze přiměřené množství a pokud jich je víc, pak je nutné snížit krmnou dávku krmiva.

Martin PučálkaMartin Pučálka: Foto se svolením Martina Pučálky 

Krmiv pro psy je dnes spousta. Dá se v takto konkurenčním prostředí přežít? Jak vidím, tak ano. V čem musíte být lepší než ostatní?

Skutečně to není snadné být na trhu úspěšný. Musíte si navíc uvědomit, že proti nám stojí nadnárodní korporace, které mají jediný cíl, a to je vydělat akcionářům peníze. U nás je na prvním místě kvalitní produkt, spokojený zákazník a také spokojený zaměstnanec. Čísla pro nás nebyla nikdy na prvním místě. A já věřím, že to z nás zákazníci cítí a raději si vyberou rodinnou firmu, která má na prvním místě to, aby psi na jejich produktech dobře fungovali.

Trochu aktuální otázka. Všude se hovoří o energetické krizi, zdražování a tak dále. Jak se zvedají ceny krmiv?

Ano, ceny krmiv se zvedají. K jejich výrobě se používá i plyn, takže se zvyšující cena propisuje i do krmiv. Navíc, bohužel kvůli válce na Ukrajině se zvýšily ceny většiny surovin, takže ten dopad je hned dvojitý.

Co potravinové doplňky? Jaké přidávat do krmiva?

Doplňků stravy můžete použít celou řadu. Například z řady doplňků stravy Marp Holistic  vyberte mořskou řasu Kelpa, která se používá na zuby, oleje na srst nebo různé doplňky na klouby.

Děkuji moc za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s Martinem Pučálkou

Martin Pučálka: Náhledové foto se svolením Martina Pučálky

Krmivo pro psy, Martin Pučálka, Kvalitní krmivo pro psy, Jak vybrat krmivo pro psy, Krmivo ze supermarketu

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.