Skvělý seznam rostlin, které mají léčivý účinek na nervový systém

Pokojové rostliny nemusí být jen nevšední dekorací. Díky silicím, které vylučují do vzduchu, mohou nabídnout i velmi slibný léčebný účinek.

Pokojové rostliny pěstujeme především proto, abychom si domů přinesli alespoň malý kousek přírody. A také proto, že dobře vypadají a dokážou vyčistit vzduch od toxinů. Ale věděli jste, že mohou mít i mnoho potenciálních léčivých účinků? A nemusí jít jen o známé druhy, jako je například Aloe vera. Mnohdy nám pokojovky pomáhají i tím, že uvolňují do vzduchu léčivé silice, ty však zná málokdo.

Chryzantéma dodává pozitivní náladu

Přechodně může být doma pěstována třeba chryzantéma (Chrysanthemum) alias listopadka, i když lépe se jí bude dařit venku. A jak o ni pečovat? Pamatujte si, že na světlém stanovišti vám pokvete bohatě a dlouho. Zalévejte ji střídmě, ale nikdy nenechte její kořenový bal vyschnout. A aby měla dost síly k tvorbě poupat, každé dva týdny jí dopřejte nějaké kvalitní hnojivo. Nutné je i odstraňování odkvetlých květů, aby rostlina vypadala hezky a rychleji tvořila nová poupata.

Chryzantémy

Foto: Pixabay

Doma se jí však trvale nedaří, takže když je pěkné počasí, neváhejte svou chryzantému v květináči vynést na zahradu nebo alespoň na okenní parapet. Za přímé slunce a čerstvý vzduch bude vděčná. A jak působí na naši psychiku? Z jejích listů se uvolňují silice, které čistí vzduch a dodávají nám lepší náladu. Také skvěle uklidňuje nervový systém a dokáže nás nabít pozitivní náladou. Pomáhá též se získáváním znalostí a inspirace.

S psychikou pomůže i azalka

Pokojová azalka (Azalea) není příliš náročná na pěstování. Ta s poupaty nebo květy vyžaduje světlé stanoviště, ovšem bez přímého slunečního záření. Mimo období květu jí pak bude vyhovovat spíše polostín. Pokud máte možnost, měli byste v létě dopřát této rostlině letnění v podobě částečně zastíněného místa venku – nejlépe pod velkým stromem, kde květináč zapustíte do zeminy. Pokojové azalky potřebují také přiměřenou zálivku.

Zdroje info: https://www.homeincube.cz/tri-pokojove-rostliny-ktere-cisti-vzduch-odstrante-skodlive-latky-domaciho-klima-prirozenou-cestou/, https://www.prozeny.cz/clanek/8-nejlepsich-pokojovek-pro-vasi-loznici-cisti-vzduch-a-zlepsuji-spanek-42014

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)