Listy na stonku orchideje: víte, co s nimi? Nejde o nemoc!

Orchidej

Orchidej Phalaenopsis je poměrně nenáročná rostlina, kterou dokáže pěstovat i začátečník. Pokud se tedy naučí na její specifické požadavky na zálivku (nezaléváme, ale namáčíme do vody). I tato rostlina nás ale může pozlobit, když se na ní objeví nějací škůdci, nebo když se na ní objeví nějaká anomálie. Jednou z nich jsou listy na stonku. U orchideje Phalaenopsis jsme zvyklí, že listy vyrůstají pouze u země a stonky jsou holé, na konci obsypané květy. Tak co s tím?

Listy na stonku orchideje

Pokud na konci stonku namísto květů objevíme listy, není důvod propadat panice. Naopak se jedná o důvod k oslavě. Tyto listy jsou totiž asexuální formou reprodukce rostliny. Nazývají se „keiki“, což je havajský výraz pro „dítě“. Jedná se tedy o dceřinou orchidej, kterou lze se stonku odříznout a zasadit. Získáte tak novou rostlinu, která bude mít stejné zabarvení, jako mateřská rostlina. V přírodě se nejedná o žádnou vzácnost, při domácím pěstování jsou neobvyklé. Jak je vyvinout vědomě, není známé.

Orchidej

Foto: Pixabay

Dceřiná orchidej

Některá orchidej může v průběhu svého života vyvést několik dceřiných. Existují ale také orchideje, které je nikdy nevytvoří. U orchideje Phalaenopsis se keiki vytváří obvykle blízko u konce stoku (v místě, kde se běžně tvoří květy), mohou být ale také mezi listy nebo pod listy na základně rostliny. Dceřiná orchidej, která se nachází na základně rostliny je nazývána bazální keiki. Problémem je to, že se poměrně obtížně odstraní (hrozí narušení růstu mateřské rostliny). Často se tak ponechávají na mateřské rostlině. Tím se vytvoří plnější rostlina s větším množstvím kvetoucích stonků.

Odříznutí keiki

Poté, co jste objevili na své rostlině listy na neobvyklých místech, čekejte. Keiki odřezáváme až vyraší další listy a vytvoří se vzdušné kořeny. Jakmile má keiki dva až tři kořeny, které jsou delší než 10 cm, můžete keiki odříznout od mateřského stonku a zasadit do vlastního květináče. Řez se provádí sterilním nožem, odřezává se s 2,5 až 5 centimetrovým kouskem stonku, na kterém keiki roste. Po odříznutí je dobré na řezné rány aplikovat fungicid.

Přesazování keiki

Nově získané rostliny můžete přesadit a dodržovat přitom základní pravidla přesazování orchidejí. Existují ale drobné odlišnosti. Od přesazení je třeba udržovat keiki ve vlhkém prostředí. Stejně jako mateřská rostlina nemají ani orchidejí „miminka“ rády přímé sluneční záření. Taktéž nepřímé, ale silné světlo jim může uškodit. Několik měsíců po přesazení přidejte do substrátu hnojivo na orchideje, protože keiki potřebují velké množství živin (vyplatí se přidat hnojivo také mateřské rostlině).

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/what-to-do-if-your-orchid-sprouts-leaves-at-the-end-of-its-spike

https://orchidej.estranky.cz/clanky/dcerine-rostliny/keiki.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!