Když se palmě nedaří: Co dělat, aby opět krásně rostla?

Juka palma

Mezi krásné a zajímavé interiérové rostliny nepatří pouze kávovník či fíkus, ale také palmy, které umí perfektně ozvláštnit jakoukoli domácnost. Ve většině případů jsou palmy nenáročné na pěstování, avšak nějaké požadavky, které je potřeba dodržet, mají také. Víte, o jaké požadavky se jedná? A také víte, čemu byste se měli vyvarovat?

Zkušení, ale i ti méně zkušení pěstitelé jistě ví, že palmy lze pěstovat jak v exteriéru, tak i interiéru. Existuje celá řada druhů, které lze pohodlně pěstovat doma, a to klidně i v malém bytě. Mezi takové druhy patří Areca či Rhapis – ty jsou nejčastěji vídané v domácnostech.

Každá palma vyžaduje jiné podmínky

Předtím, než si pořídíte nějakou palmu, je nutné vzít v potaz podmínky, které můžete rostlině nabídnout. V druhém případě, kdy už palmu máte, ale nedaří se jí, bude potřeba popřemýšlet nad místem, kam ji umístíte. Některé z nich vyžadují více slunečních paprsků, kdežto jiné preferují polostín. Mezi ty palmy, které mají rády dostatečný přísun světla, patří především Cocos, Phoenix a Chamaerops. Naopak do polostínu umístěte Howei a Rhapis.

interier-palma
Foto: Pixabay

Teplota v místnosti je také důležitá

Domovinu palem můžeme najít jak v subtropech, tak i ve vysokohorských masivech. Od toho se pak odvíjí teplota, kde jim bude nejlépe. Když to ale obecně shrneme, tak lze říci, že většina druhů palem poroste v běžných pokojových teplotách, kde je kolem 20 až 23 stupňů. Avšak vždy bude lepší, když na teplotu budete dbát. Například zmíněná Areca pochází z teplých ostrovů, jako je Kuba či Madagaskar, a tak se jí bude dařit ve vlhkém prostředí s teplotou kolem 25 °C i více. Naopak Chamaedorea bez váhání poroste v teplotě od 17 do 19 °C, proto ji můžete umístit na chodbu nebo do ložnice. 

V případě, že si nejste jisti názvem své palmy nebo nevíte odkud pochází, vyfoťte ji a zajděte se zeptat do nejbližšího zahradnictví. Využít také můžete internetový vyhledávač přes fotoaparát.

Kolik zálivky palmy potřebují

Stejně tak, jak bychom se měli dívat na teplotu, kterou určité druhy palem preferují, měli bychom hledět i na potřebu zálivky a vlhkosti. Pokud opět veškeré druhy obecně shrneme, pro každou z palem bude lepší, když je necháte prosychat a se zálivkou to nebudete přehánět. Přelití poznáte jednoduše, a to tak, že listy palmy začnou hnědnout. Naopak pokud listy žloutnou, znamená to, že má rostlina nedostatek vody.       

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/palmy-v-kvetinaci-elegantni-i-privetive-pokojovky.html

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/palme-se-nedari-vyvarujte-se-techto-chyb#part=1

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)