Limequat: ovoce připomínající citron i limetku

Limequat

I když svým vzhledem mohou připomínat ostatní citrusy, velikostí se liší. Limequaty jsou totiž veliké průměrně 3 až 4 centimetry a mají kulovitý až mírně protáhlý tvar. Mají hladkou tenkou slupku, která je lesklá a pokrytá malými olejovými žlázami. Jak limequat dozrává, mění svou barvu ze zelené na žlutou. Samotná dužina, která se ukrývá pod slupkou, je měkká a šťavnatá, světle žlutozelená a obsahuje několik jedlých semen. Podobně jako citron nebo limeta je i dužina limequatu oddělená 7 až 8 bílými membránami.

Chuť a vůně ovoce

Limequaty rostou na stromě, který nese botanický název Citrofortunella floridana. Tento strom dosahuje výšky více než dva metry. Samotné ovoce, limequaty, mají květinovou vůni a můžeme je konzumovat celé i se slupkou. To pak mají hořkosladkou chuť. Oproti limetkám je tato chuť kyselejší a méně hořkosladká, jinak ale velice podobná.

Limequat

Limequat: Foto Commons.wikimedia.org

Původ ovoce

Limequaty pochází z Číny, ale pěstují se také v Japonsku, Izraeli, Španělsku, Malajsii, jižní Africe, Arménii, Velké Británii a USA (zejména na Floridě). Jedná se o hybridní druh, který vznikl spojením limety a kumquatu. Oproti limetkám jsou snášenlivější vůči chladu. To a vysoké výnosy ovoce jsou důvody, proč jejich popularita mezi zahradníky roste. Limequaty jsou dobrým zdrojem vitaminu C a kyseliny listové.

Limequad pěstování

Plody si můžete vypěstovat také vy, citrus plodí téměř celý rok. V České republice jej pěstujeme jako pokojovou rostlinu, přes léto ji můžete přenést na balkon či terasu. Chraňte rostlinu před přímým slunečním zářením, které by ji mohlo spálit. Rostlina nemá ráda průvan. Rostlinu nepřeléváme, avšak přes léto a při teplejším zazimování je potřeba poměrně vydatná zálivka.

Limequaty použití

Nejlepší je přímá konzumace, avšak limequaty se hodí taktéž do vařených receptů. Konzumovat je můžete celé, i se slupkou. Ačkoli jsou semena jedlá, při použití ve vařených aplikacích se často odstraňují, protože dodávají hořkou příchuť. Ovoce můžete nakrájet a přidávat syrové do zeleninových i ovocných salátů a používat jako ozdobu k hlavním jídlům, předkrmům nebo dokonce dezertům. Využity mohou být také na přípravu marmelád, džemů nebo jako náhrada za citrony nebo limetky.

Limequat

Limequat: Foto Commons.wikimedia.org

Sladká úprava limequatů

Limequaty můžete kandovat celé, ale také z nich vařit sirupy, máčet je v karamelu nebo nakrájené na plátky použít jako dekorace na koláče či jiné dezerty a moučníky. Šťáva z ovoce může být použita na přípravu jedinečných koktejlů a míchaných nápojů. Velmi dobře se ale hodí také k rybímu a drůbežímu masu. Velmi dobře doplňuje vanilku i čokoládu. Plody vydrží až jeden měsíc, pokud jsou skladovány celé v uzavřené nádobě v chladničce.

Limequat: Náhledové foto Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!