Mšice na rybízu v plném proudu: Pomůže vám domácí postřik na mšice

Mšice na rybízu

Už jste kontrolovali vaše keříky rybízu? Nejspíše ano, minimálně skrze to, že jste byli zvědaví, jaká bude letos úroda. V horším případě už jste se setkali s mšicemi, jež začaly postupně řádit. Mšice na rybízu nejsou v květnu žádnou výjimkou. Naopak, napadají keře a likvidují je poměrně rychlým způsobem. My se proto v následujících řádcích zaměříme na domácí postřik na mšice, který určitě stojí minimálně za vyzkoušení.

Mšice ničí nejen rybíz, a to ve velkém

Při mírné zimě se mšice objeví již brzy na jaře. Mimo rybíz napadají také růže, papriky a mnohé jiné rostliny. Objeví se poměrně náhle a dosáhnou velikosti okolo 2 až 5 milimetrů. Mšice na rybízu poznáte mimo jiné také podle zkroucených listů a deformovaných plodů. V nejhorším případě dochází ke kompletnímu odumření rostliny. Mimo jiné jsou při přítomnosti mšic charakterističtí také mravenci, jimž mšice nosí sladký nektar.

Mšice na rybízuMšice na rybízu: Foto Radek Štěpán

Jak vyrobit jednoduchý domácí postřik na mšice

Vůbec nic složitého. Stačí vám mléko a jód. Konkrétně budete potřebovat 0,5 litru mléka a několik kapek jódu. Mléko obsahuje laktózu, takže je nedokáže strávit prakticky žádný hmyz. Roztok aplikujte přímo na listy rostlin pomocí rozprašovače. Postříkejte listy z obou stran. Jen tak dosáhnete kýženého efektu v podobě dokonalého vyhnání všech mšic z rostlin.

Další tipy na domácí prostředky proti mšicím

Mimo tento domácí roztok na mšice existuje ještě spousta dalších přípravků. Vyrobit si je můžete většinou také doma z dostupných surovin.

Postřik na mšice z kopřiv

Kopřivy jsou v boji s mšicemi velmi úspěšné. Vyrobit si domácí postřik na mšice z kopřiv je jednoduché. Potřebovat budete:

  • 1 kg listů kopřiv,
  • 10 litrů vody.

Kopřivy vložíte do vody a necháte louhovat zhruba 24 hodin. Výluh se přecedí do rozprašovače a rostliny jednou týdně ošetříte. Mšice zmizí.

Postřik na mšicePostřikovač: Foto Radek Štěpán

Octový postřik na mšice

Trochu zapáchá, nicméně funguje. Příprava roztoku na mšice z octa není složité. Potřebovat budete jen ocet a vodu. Smícháte v poměru jedna ku jedné. Poté postříkáte rostliny a necháte 3 hodiny působit. Následně se vyplatí rostliny postříkat čistou vodou.

Zdroje info: Autor, thespruce.com, gardenersworld.com

Mšice na rybízu: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.