lav1

Levandule a lavandin: Rozdíl mezi nimi existuje

Možná to ani nevíte, ale na zahradě vám může růst něco docela jiného, než si myslíte. Levandule je poslední dobou velmi oblíbená a to svádí nejrůznější prodejce k nabízení méně známého hybridu – lavandinu. Při zběžném pohledu ho nepoznáte, ovšem jakmile rozkvete, budete docela určitě nepříjemně překvapeni.

Abychom si to ujasnili: mluvíme-li o levanduli pravé, můžeme mít na mysli hned dva druhy: levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia) a levanduli širokolistou (Lavandula latifolia). To je ona rostlina, jež vám do zahrady přinese tu pravou vůni středomoří a může se pyšnit mnoha léčivými účinky – od lepšího spánku a ústupu migrén až po střevní koliky.

Lavandin potěší vzhledem, účinky však ne

Ovšem existuje i jedna méně známá sestřenka těchto dvou druhů, resp. Jde o křížence mezi nimi. Představuje se jako Lavandula hybrida nebo Lavandula intermedia a chlubí se rychlejším růstem, většími květy a a vyšším obsahem esenciálních olejů. Zatímco pravá levandule obsahuje jen okolo 1 % vonných silic, levandulové hybridy jich mohou mít až třikrát více. V aromaterapii se této „levanduli“ říká lavandin.

Ovšem kvantita se rozhodně v tomto případě nerovná kvalitě. Působením jsou levandule a lavandin značně odlišné. Například polštářek naplněný lavandinem vám lepší sny nepřinese a lavandinový olej nebude rychle hojit rány ani regenerovat pokožku. Na druhou stranu v kuchyni nebo při výrobě čajů jsou oba druhy zaměnitelné docela dobře.

Jak poznat lavandin od levandule?

Tak především – levandule nese jen jedno velké květenství, zatímco lavandin jich na jednom stonku „uživí“ klidně pět nebo šest. Levandulový hybrid je také robustnější, květy jsou však spíš šedomodré než fialové. A voní velmi ostře a kořenitě – po sladkých tónech není ani památky. Pokud si nebudete jistí, pátrejte v zahradnictví vždy po latinském názvu. Ovšem jako dekorativní rostlina se vám nejspíš lavandin zalíbí více – je o něco odolnější a rychleji roste.

Levandule je krásná i na pohled…

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

6 komentářů

 1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

  Jéje, já myslela, že to bude jasné 🙂 Nevadí. Obrázek přímo v textu je lavandin, nahoře je levandule. Vidíte, jak se květy „větví?“ Levandule má prostě jeden jediný stonek a dost. je taková celkově „učesaná“ a kompaktní 🙂

 2. Jaromír Odpovědět

  Ona je to navíc dost špatná fotka. Byla nastavena příliš nízká clona z toho vyplývá, že je obrázek nezaostřen právě i v těch místech, kde dochází k větvení.

 3. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

  Ok. Vidím, že to raději smažu. Snažila jsem se najít něco názorného byť ilustračního, ale free zdroje jsou omezené, bohužel:( Jestli se mi to do budoucna někde podaří vyfotit, vložím. Díky všem za komentáře 🙂

 4. Lea Odpovědět

  Jaj. Tak já začnu od začátku: Mezi levandulí a lavandinem opravdu jakýsi rozdíl existuje – asi jako mezi levandulí (české označení celého rodu) a spike lavender (jedno z označení pro levanduli širokolistou v angličtině).
  Vím, že je to teď moderní a že to kdejaký přeprodejce (hlavně) esenciálních olejů lidem cpe jako novinku, stejně jako takyzahradníci prodávající smil jako „kari“ a další zhovadilosti, ale pořád jde jen o původní francouzský název. Takové dobré a hlavně přehledné botanické názvosloví máme, prosím nepřebírejme bezhlavě kdejaký název cizí – hezky česky je dotyčná rostlina levandule prostřední.
  Není pravda, že běžným pohledem nelze rozeznat, myslím, že u odrůd vysokých víc jak metr by mohl mít jisté podezření, že to není obyčejná levandule, i laik. (A nepříjemné překvapení? Proč? Budete z ní podomácku dělat esenciální olej s přesně požadovanými účinky?)
  Lavandula angustifolia a latifolia se liší svými účinky kvůli rozdílnému obsahu účinných látek, eo z L.a. je bohatší na linalol a linalyl acetát, zatímco v eo z L.l. je více kafru. Proto se jejich účinky liší, ale nelze říct, že kvalita jedné (více uklidňující účinky L.a.) byly v přímém rozporu s kvalitou druhé (více antimikrobiální účinky L.l.).
  Tvrzení, že kříženec obou je úplně bez účinku je prazvláštní, i z hlediska genetiky by to bylo podivné. Účinky eo z Lavandula x intermedia jsou někde mezi, ale slabší obou, proto se v aromaterapii nepoužívá, její hlavní využití je v parfumerii.
  Ostřeji a kořenitěji voní Lavandula latifolia (právě kvůli vyššímu obsahu kafru), i v typu vůně je kříženec někde mezi. Barva květu – kdo kdy viděl pole s levandulí v Provence, potvrdí, že šedomodrá nebude první slovo, které se mu bude drát na mysl.
  A několik květenství na stonku je dědictví po L. latifolia, nejde o nějaký přesný rozpoznávací znak.
  Dokonce ani odolnější není, taky dědictví L. latifolia – je o něco méně mrazuvzdorná a odolná proti zimní vlhkosti než L. angustifolia.
  (Jsem poměrně ráda, že už v článku nezůstala fotka opravdu odlišné perovskie.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *