Péče o jahodník

Odplodily vám jahodníky? Nezapomeňte se o ně postarat

Skvělá sezona jahod se pomalu chýlí ke konci a na mnohých zahradách už definitivně skončila. Plody, které milovali už starověcí Římané, jsou zkrátka pryč a je zapotřebí se o jahodníky postarat. Tedy na rozdíl od zmiňovaných Římanů, kteří si na jahody chodili spíše do lesa. Jaké úkony je zapotřebí řešit a jak jahody množit? Nepřestávejte číst, na obě otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Odstranění nadestýlky jako základ

Dáváte mezi jednotlivé rostliny slámu? Zřejmě ano, ostatně už samotný název jahod strawberries v sobě výraz sláma má. Anglicky se řekne sláma straw. Někdo dává mezi jahodníky uchslou trávu jako mulč a někteří lidé mezi jahodníky dávají netkanou textilii. Slámu u mulč je zapotřebí po sezoně odstranit a zlikvidovat. Pod listy jahodníků je zapotřebí také ostříhat všechny starší listy a výběžky. Při velkém množství jahodníků lze také zvednout ostří rotační sekačky a pojezdit s ní podél jednotlivých řádků.

Péče o jahodník

Myslete na příští bohatou sklizeň

Kvalitní úrodu v následujícím roce zajistí obohacení vyčerpané půdy. Určitě se vyplatí aplikace kompostu na záhon. Jinak lze jahodníky také přihnojit tak, že se smíchá kompost se síranem draselným. Toho by mělo přijít zhruba 15 g na 1 m². Směs se nanese na záhon, a to ve vrstvě silné okolo 6 cm. Rycími vidlemi ji jemně zapravte do půdy a máte políčeno na velmi solidní výnosy v následující sezoně.

Péče o jahodník

Množení jahod je triviální

Jahody se množí prostřednictvím šlahounů, které vysílají. Dceřiné rostliny se vytvářejí na výběžcích. Určitě se podívejte, jestli je jahodník vytvářející šlahoun opravdu zdravý. Pokud ne, pak samozřejmě nemá smysl si takovouto sadbu ponechávat. Jinak není od věci pomoct novým rostlinám tak, že je jemně přitlačíte k zemi drátem, jejž si předtím ohnete do tvaru písmene U. Rostliny se pak určitě zakoření.

Péče o jahodník

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Vladimír Odpovědět

  Nějak chybí informace, kolik roků nechat jahodníky plodit. Říká se, že první rok po výsadbě je úroda slabá, druhý rok maximální a i třetí rok se vyplatí ještě nechat jahodník plodit. Já po 3 letech jahodníky zlikviduji, najdu jiné místo na zahrádce, dobře připravím půdu a v srpnu – září vysadím nové, zakoupené jahodníky od zahradníku. V poslední době se mi ukazuje jako výhodné kupovat Figosadbu, což jsou dovezené jahodníky z Holandska. Už několik let nepoužívám pěstování jahod na folii, ale pěstuji jahody na brázdách, kdy šířka brázd je cca 40 cm a sázím do sponu cikcak 10 cm. Nikomu to nevnucuji, ale já jsem spokojen.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky za věcný komentář. Délka plození jahodníků bývá individuální, moc jsem se do toho nechtěl zamotávat. Já nicméně také po 3 letech měním.

   1. Bára Odpovědět

    Zdravím 🙂 …to mi chcete tvrdit, že ti, kdož pěstují jahody ve velkém …a to nemám na mysli dva řádky…ale ty pěstitele, co prodávají jahody samosběry a dodávají do řetězců každé 3 roky ruší své lány jahod a sází nové??? 🙂 Bára

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Tak to určitě ne, nicméně neděám si iluze, že za dlouhověkostí u mnohých nestojí nějaké ty chemické vylepšováky…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *