Odplodily vám jahodníky? Nezapomeňte se o ně postarat

Péče o jahodník

Skvělá sezona jahod se pomalu chýlí ke konci a na mnohých zahradách už definitivně skončila. Plody, které milovali už starověcí Římané, jsou zkrátka pryč a je zapotřebí se o jahodníky postarat. Tedy na rozdíl od zmiňovaných Římanů, kteří si na jahody chodili spíše do lesa. Jaké úkony je zapotřebí řešit a jak jahody množit? Nepřestávejte číst, na obě otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Odstranění nadestýlky jako základ

Dáváte mezi jednotlivé rostliny slámu? Zřejmě ano, ostatně už samotný název jahod strawberries v sobě výraz sláma má. Anglicky se řekne sláma straw. Někdo dává mezi jahodníky uschlou trávu jako mulč a někteří lidé mezi jahodníky dávají netkanou textilii. Slámu fungující jako mulč je zapotřebí po sezoně odstranit a zlikvidovat. Pod listy jahodníků je zapotřebí také ostříhat všechny starší listy a výběžky. Při velkém množství jahodníků lze také zvednout ostří rotační sekačky a pojezdit s ní podél jednotlivých řádků.

Péče o jahodník

Foto: Radek Štěpán

Myslete na příští bohatou sklizeň

Kvalitní úrodu v následujícím roce zajistí obohacení vyčerpané půdy. Určitě se vyplatí aplikace kompostu na záhon. Jinak lze jahodníky také přihnojit tak, že se smíchá kompost se síranem draselným. Toho by mělo přijít zhruba 15 g na 1 m². Směs se nanese na záhon, a to ve vrstvě silné okolo 6 cm. Rycími vidlemi ji jemně zapravte do půdy a máte políčeno na velmi solidní výnosy v následující sezoně.

Péče o jahodník

Foto: Radek Štěpán

Množení jahod je triviální

Jahody se množí prostřednictvím šlahounů, které vysílají. Dceřiné rostliny se vytvářejí na výběžcích. Určitě se podívejte, jestli je jahodník vytvářející šlahoun opravdu zdravý. Pokud ne, pak samozřejmě nemá smysl si takovouto sadbu ponechávat. Jinak není od věci pomoct novým rostlinám tak, že je jemně přitlačíte k zemi drátem, jejž si předtím ohnete do tvaru písmene U. Rostliny se pak určitě zakoření.

Péče o jahodníkFoto: Radek Štěpán

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.