Letošní Vánoce milují puntíky – víme, co byste o nich měli vědět

Přemýšleli jste někdy o tom, kde a jak konkrétně puntíkový vzor vznikl a jaká je jeho historie? Puntíky se podařilo poprvé vytvořit až po tom, co byl v roce 1790 vynalezen šicí stroj. Do té doby se šilo převážně ručně, což samozřejmě nejen že trvalo podstatně déle, ale šití také nebylo tak přesné.

Ten právě umožnil vytvoření dokonale kulatých a rovnoměrně rozmístěných plných kruhů, které do té doby nebylo možné vytvořit. Vznik tohoto vzoru je historicky spojován s morem a nečistotou, což v té době bohužel nebylo nic neobvyklého.

Proč vlastně puntíky

Název puntík vznikl tak, že anglicky slovo dot znamená tečka/puntík, ale polka dot proto, že v době 40. let 20. století až do 60. let 20. století byl velmi populární česko-polský tanec polka a díky tomuto tanečnímu šílenství se různé produkty začaly pojmenovávat po tomto tanci, ovšem název pro puntíky (Polka Dots) přetrval až dodnes. Poprvé se tento název údajně objevil v roce 1857 v dámském časopise Godey´s Lady´s Book.

Foto: Pixabay

Růst popularity ve 20. století

Největší nárůst popularity zaznamenaly puntíky ve 20. století, kdy v roce 1926 na americké soutěži Miss America oblékla Norma Smallwood puntíkované plavky a soutěž vyhrála. O dva roky později Walt Disney využil puntíky také pro animovanou postavu Minnie ze světa Mickeyho Mouse, která je známá svou červenou sukní s bílými puntíky a velkou mašlí stejného vzoru na hlavě.

Trend puntíků samozřejmě nevymizel a je hitem i dnes, především během jarních a letních měsíců, kdy kolem nás můžeme vidět nejrůznější barevné kombinace na halenkách, sukních, šatech, ale také na čelenkách a ponožkách. Ovšem letos převzaly vládu i v docela jiném období – během Vánoc. Dopřejte si je také, určitě budou vaší domácnosti slušet.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.novinky.cz/bydleni/clanek/vanocni-dekorace-nabizeji-mnoho-stylu-i-barev-staci-si-vybrat-40019043, https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/brno-tvar-vanoce-hrnky-kulicky-puntik-vyzdoba-darky-trhy-20191119.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)