Lenovník: druh okrasné dřeviny lze pěstovat také u nás

Lenovník

Lenovník neboli Phormium je krásná rostlina, která přidá do jakékoli zahrady strukturu. Roste ve formě keře – typické jsou pro něj podlouhlé listy na konci se špičkou, díky čemuž připomínají čepel meče. Už samotné listy jsou velice atraktivní. Důvodem, proč pěstovat lenovník je však také to, že jeho listy neopadávají – jsou krásné v každém ročním období. Vydrží mrazy až do -5 °C, proto je pěstujeme v nádobách. Před velkými mrazy je stačí přenést a pěstovat dál jako pokojovou rostlinu. Nepotřebuje místo k zazimování, nemá totiž období klidu.

Různé zbarvení listů

Tato rostlina obsahuje spoustu druhů, které se mohou lišit barvou listů. Proto najdeme listy olivově zelené, fialové, žluté, krémové, červené a meruňkové barvy. V létě pak některé druhy kvetou – a také barva se může lišit; obvykle jsou květy žlutozelené, načervenalé nebo hnědé. Výškou se mohou jednotlivé druhy taktéž lišit – některé dorůstají několik desítek cm, jiné dokonce i několik metrů.

Lenovník

Foto: Pixabay

Vhodné umístění

Vzhledem k tomu, že rostlina není vhodná do chladného počasí, je dobré ji pěstovat v nádobě. A tu můžete snadno přenést v případě, že vám chřadne v důsledku nesprávného umístění. Vhodná jsou slunná stanoviště. Je dobré zvolit druh podle velikosti a také proti odolnosti vůči mrazu. Některé druhy zvládnou teploty až do -10 °C, běžněji však jen do -5 °C. Je dobré jim poskytnout místo chráněné.

Výsadba

Úrodná půda, která dobře propouští vodu, ale bude vlhká, je ideální pro růst lenovníku. Je vhodné půdu obohatit kompostem. Pro výsadbu vykopejte dostatečně velkou díru – větší, než kořeny. Kořenový bal potom dejte do jámy a kořeny v ní rozprostřete. Vrchol kořenového balu musí být nad úrovní země. Zasypte zeminou a udusejte. Výsadba by měla probíhat na jaře nebo na začátku léta. Během prvního vegetačního období je důležité udržovat půdu vlhkou. Pro tyto účely je vhodné použití mulče – každý rok dodávejte vrstvu kůry. Mulčování pomůže v létě, kdy zadržuje vlhkost v půdě, ale také v zimě proti mrazu.

Hnojení a zálivka

Hnojivo můžete použít univerzální a postačí vždy na jaře. Pokud máte kvetoucí druhy lenovníku, zvolte hnojivo s uhličitanem draselným. Zalévání je důležité u mladých rostlin a také u těch, které pěstujeme v květináči. Každé jaro je vhodné přesadit rostlinu do větší nádoby. V období, kdy se růst ustálí pak stačí kontrolovat, nakolik kořeny zabírají místo v nádobě. Až se vám nádoba bude zdát přetížená kořeny, přesaďte rostlinu.

Další péče o rostlinu

Díky tomu, že bude pravidelně odstraňovat odumřelé listy a stonky, mohou vaše keře vypadat krásně v každém ročním období. Někdy je to snadné a jde to pouhou rukou. Pokud by však listy nešly odtrhnout, je lepší použití nůžek, než násilné odtrhávání. Dělením shluků můžete kontrolovat růst a také množit rostlinu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-phormium/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!