Víte, který olej prospívá květům vašich balkonovek? Ten olivový to není

Balkonovky

Triků pro nádherné a vydatné kvetení není nikdy dost. A protože je paleta rostlin nepřeberná, můžeme najít i stejné množství dobře míněných rad. Některé vypadají prapodivně, jiné mají racionální základ. A použití ricinového oleje patří právě mezi ty druhé.

V západní Evropě bylo v předválečných dobách používáno i v profesionálních květinářstvích a podle některých zpráv ho na venkově rodinné firmy používají dodnes. Je jednoduché, levné a efektivní.

Co se stane, když do zálivky na květiny přidáte ricinový olej

Základní postup je vcelku jednoduchý. Vezměte jednu lžičku ricinového oleje – to je ten který se získá ze semen ricinovníku alias skočce obecného (Ricinus communis) a rozmíchejte ji v jednom litru vody. Použijte tu odstátou – ne tu, kterou jste právě natočili z kohoutku. Zbavíte ji chlóru, a navíc ji ohřejte, protože většina rostlin opravdu nemá ráda studenou zálivku.

Foto: Pixabay

Olej ve vodě důkladně rozmíchejte – nesmí se usadit na hladině, jinak může citlivé kořeny rostlin popálit. Roztok tedy musíte použít okamžitě po přípravě – jakékoli delší odložení znamená další protřepání. A jakým doporučením se řídit?

Zalévat ricinovým olejem můžete klidně po celou sezónu

Ricinový olej prospívá zejména rostlinám kvetoucím. Díky němu budou mít nejenom více poupat, ale také větší a lépe vybarvené květy. U květin, jež vás svou krásou oblažují po celou vegetační sezóny, pak zálivku s ricinovým olejem používejte klidně každý měsíc. Ovšem takové, jež kvetou pouze jednou do roka (kupříkladu amarylis apod.), si vystačí jen s jednou jedinou dávkou ihned na začátku sezóny. Jde navíc o hnojení zcela bezpečné, nenáročné a levné.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://magazin.biooo.cz/prirodni-kosmetika/pece-o-pokozku/ricinovy-olej-vsestranny-lek-i-jed/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)