Leden je měsíc bílení: Kdy, jak bílit a čím ještě ochránit kmeny stromů

stromy

Nyní je doba pro bílení a zajištění ochrany nejen ovocných stromů a dřevin. Kdy, jak a proč bílit kmeny stromů? Jakým dalším způsobem je lze ochránit?

Řešení, které používají zahradníci více než sto let. Nátěrem bílou barvou je zajištěna ochrana okrasným i ovocným stromům před poškozením. A to je právě v zimě důležité, kdy jsou velké rozdíly mezi mrazem a osluněním. Kdy a jak bílit?

Standardní ochrana stromů

Stromy mají za sebou první měsíc zimy. Ale to nejhorší je však ještě čeká. To je právě důvod, proč se v zimním období přistupuje k bílení stromů. Tento krok je zásadní pro ochranu stromů před mrazy, které přichází koncem ledna a v únoru. K bílení se používá vápno. Je třeba se zaměřit na citlivé stromy, mladé sazenice a keře se silnými kmeny. Pozor na mylné tvrzení, že vápno chrání před škůdci či zvěří. Je však cestou, jak zajistit, aby vám jabloň, třešeň či švestka nepromrzla. Ošetřit tímto způsobem se vyplatí i stromy, které jsou náchylnější na teplotní výkyvy, mezi takové patří meruňka či broskev.

Kdy a jak správně bílit

Stromy se bílí do konce ledna s ohledem na aktuální teploty a předpověď počasí. Nabílení musí zůstat na kmenech do začátku března. Je tak důležité vrstvu vápna nanést tak, aby nedošlo k jeho rychlému vyplavování. Jinak by bylo nutné celý proces během zimy opakovat. Bílení slouží i jako ochrana stromů během mírné zimy i proti předčasnému zahájení vegetačního procesu.

Bílení probíhá pomocí vápenného mléka s přídavkem škrobu či hlíny pro vyšší efekt přilnavosti. 1 kg nehašeného vápna připadá na 5 l vody. Bílit je třeba za slunečného dne, kdy se venkovní teplota pohybuje okolo 5 °C. U této činnosti je třeba pracovat v rukavicích a s ochranou očí.

jutové pytle

Foto: Pixabay

Pomoc nabízí i juta a prkna

Kmeny se obalují rovněž jutovou tkaninou, rákosovými nebo bambusovými rohožemi, jakožto speciální papírovou páskou. Obalení kmene však může přinést jisté riziko. Na povrchu kmene obal udržuje rovněž vysokou vlhkost a vytváří tímto ideální podmínky pro rozvoj plísní, hub a některých druhů podkorního hmyzu.

Nejlepší ochranou jsou tak rákosové rohože. Přesto je nutná pravidelná kontrola obalu kmene a postupné odstraňování, aby si strom zvykal na světelné podmínky stanoviště. Při zanedbání péče ohledně kontroly by se mohl obalový materiál zaříznout do kmene.

Stromy poškozené slunečním úpalem je třeba zalévat častěji a ideální je rovněž rozprostření mulče v širokém pásu nad kořeny stromy, ale dál od kmene. Snížíte tak stres, kterému je strom vystaven. K ochraně kmenů před slunečním úpalem lze použít i obyčejná prkna, která rozestavíte na jižní stranu stromů tak, aby jejich stín v poledne zakryl kmen.

Zdroj: pestujme.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Unsplash