Co dělat, když pták narazí do skla? Včetně tipů, co nedělat

Pták

Hlasité bouchnutí zejména do větších skleněných ploch nevěstí nic dobrého. Pták takový náraz nemusí přežít. Jakkoli jsou ptáci inteligentní, nerozeznají sklo jako pevnou plochu. Díky tomu do něj naletí plnou rychlostí. Nejčastěji dochází k nárazu do skla proto, že si pták vidí ve skle odrazy, které mylně považuje za něco pro něj zajímavého (zdroj potravy, místo k odpočinku nebo prostě dráha letu).

Pták narazil do okna

Pokud takové „zadunění“ uslyšíte, měli byste se podívat ven. Možná najdete omráčeného ptáka. Nebyl-li náraz příliš velký, mohl pták už odletět nebo se vzdálit od okna. Může ale být i omráčen. Předtím, než s bezvládným ptákem budete manipulovat, si jej prohlédněte. Pokud pták „sedí“ klidně v bezpečné oblasti, není třeba jej přemisťovat. Jestliže sebou mlátí nebo se nehýbe, může potřebovat další péče.

Pták

Foto: Pexels

Pták může být zraněný

Pokud je pták bezvládný, jemně jej zvedněte (je vhodné mít rukavice) a zkontrolujte, zda nemá viditelná zranění. Může jít o různé zlomeniny, řezné rány, chybějící peří nebo výtok ze zobáku. Je-li zraněn, kontaktujte nejbližší ptačí centrum nebo záchrannou stanici. Jestliže nevidíte žádné známky poranění, je dobré ptáka dát na bezpečné místo. To znamená ponechat jej blízko místa, kde došlo ke srážce, ale umísit jej do malé krabice, kde bude chráněn před predátory. Tato krabice musí být vzdušná, velká tak, aby pták roztáhnul křídla a vyložená novinami nebo čistým hadrem.

Čekejte na zotavení

Může trvat několik minut nebo i tři hodiny, než se pták plně zotaví. Měl by být v klidu a teple. Krabici nenadzvedávejte a nekontrolujte ptáka (rozhodně do něj nešťouchejte). Jen poslouchejte, jestli neuslyšíte pohyb. Pokud ani po třech hodinách nic neslyšíte, kontaktujte ptačí centrum. Pokud se pták probere, vezměte krabici a ptáka vypusťte.

Tohle rozhodně nedělejte!

  • Nenabízejte pokrm ani vodu.
  • Nepodávejte žádné léky. Některé mohou být pro ptáky toxické.
  • Nevypouštějte ptáka uvnitř.
  • Nechovejte divokého ptáka jako domácího mazlíčka.

Zabraňte další srážce

Je třeba ptáky varovat před tím, že se jedná o neprostupnou plochu. Můžete na sklo nalepit obrázky dravců nebo různé papírové ozdoby. Mnohem účinnější jsou zatažené záclony nebo stažené žaluzie (mohou být pootočené, aby propouštěly světlo). Drobné samolepky v maximální vzdálenosti 10 cm varují ptáka před sklem. Měly by být nalepeny z vnější strany. Vhodné jsou UV samolepky, které člověk téměř nevidí, pták ale velmi výrazně.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/when-birds-hit-windows-386511

https://www.nkz.cz/praxe/ekologie-priroda/jak-pomoci-zranenym-ptakum-kteri-narazili-do-prosklene-plochy

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!