Pěstování tújí na zahradě a pověry – co byste měli vědět, než si z nich uděláte živý plot

Pěstování tújí na zahradě a pověry – co byste měli vědět, než si z nich uděláte živý plot. Zerav západní, nebo-li túje, má spousta lidí na své zahradě buď jako okrasný solitér nebo jako živý plot. Většina lidí, kteří si túje pořizují, se domnívá, že se jedná o nenáročnou a bezúdržbovou dřevinu vhodnou prakticky kdekoliv.

Túje je také často vysazována na hřbitovech, protože si ji mnoho lidí spojuje se smutkem. Pokud jste vysadili, nebo chcete vysadit túje na své zahradě, tušíte, že se k jejich pěstování váží také různé pověry či mýty? A budete jim věřit?

Proč nemít túje na zahradě

Tyto dřeviny mají docela špatnou pověst, protože se o nich mluví jako o jedovatých, neboť obsahují neurotoxický jed thujon. Nicméně pro otravu byste museli sníst velmi velké množství větví. A to není pravděpodobné.

Alergici by ovšem měli být na pozoru, protože túje může při kontaktu s kůží vyvolat podráždění. Je tedy vhodné při manipulaci s nimi používat ochranné pomůcky jako rukavice či ochranné brýle. Túje jsou také útočištěm, nepříliš oblíbených, klíšťat.

Túje

Foto: Pixabay

Pověry provázející túje

Tyto dřeviny jsou především symbolem hřbitovů a smutečních míst. I když si jimi spousta lidí zkrášluje svou zahradu, vážou s k tújím různé pověry.

 1. Vyzařují negativní energii

 2. Vytvářejí nepohodu

 3. Zhoršují životní situace

 4. Oslabují rodinné vazby

 5. Jsou symbolem žalu a smutku

Tato dřevina je také považována v ezoterice za energetického upíra. Túje vysázené v blízkosti domu také:

 1. Odhání nápadníky svobodným ženám

 2. Přitahuje do domu nemoci a neštěstí

Věříte pověrám nebo si túje necháte na zahradě, protože na pověry nevěříte?

Jak pěstovat túje

Pokud na tyto zelené krasavice přece jen nedáte dopustit, měli byste jim dopřát vše, co ke své spokojenosti potřebují. Pěstování tújí vyžaduje správnou péči. Jsou to odolné stromy, které preferují slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Pravidelná zálivka je důležitá, zejména během suchých období. Túje také mohou trpět různými chorobami nebo škůdci, jako je třeba plíseň, takže pravidelná kontrola a péče o rostliny jsou klíčové.

A co místo tújí

Pokud jste dospěli k názoru, že túje, z jakéhokoliv důvodu, na své zahradě nechcete, ale potřebujete živý plot, můžete jej vytvořit také z těchto dřevin:

 • Dřín

 • Komule

 • Ptačí zob

 • Bobkovišeň

 • Dřišťál

 • Břečťan

Zejména břečťan může být v tomto případě volba č. 1, protože roste velmi rychle, je celoročně zelený a tím dodává okolí svěžest. Je nenáročný na údržbu, rozkvetlý láká včely a jeho listy můžete použít místo ostružinových třeba pro pakobylky.

Ostatní dřeviny či listnaté keře mohou zastoupit túje v živém plotě nebo na zahradě. Snad se k nim nevážou žádné zlé pověry či mýty.

Zdroje: https://www.zahrada-centrum.cz/poradna-a-diskuze/poradna/2-puda-a-hnojeni/371-popel-z-tuji-jedovatost, https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/tuje-radsi-nepestovat-podle-pover-pritahuji-potize-a-nemoci/, https://adbz.cz/hobby/proc-nevysazovat-tuje/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)