Láhevník čili anona: jaké druhy můžete pěstovat u nás

Anona je u nás známá také pod názvem láhevník. Plody této rostliny není snadné koupit jen tak v supermarketech, museli byste navštívit speciální prodejny s tropickým ovocem. Naštěstí není takový problém si rostlinu vypěstovat doma – navzdory tomu že se jedná o tropickou rostlinu – a užívat si její plody. Ty mají velice zajímavou chuť. V závislosti na odrůdě mohou chutnat podobně jako banán či karamel nebo banán s jahodami. To ale není jediné, čím se jednotlivé druhy liší.

Původ rostliny

Již jsme naznačili, že se jedná o tropickou dřevinu. Ve volné přírodě na ni můžete narazit v oblasti Latinské Ameriky. Poprvé byla pěstována už před 3 000 lety v oblasti dnešního Mexika. Na našem území ji můžete pěstovat ve formě keřů, ale také v interiéru. Její pěstování není příliš náročné, a to ani tehdy, když se pustíte do pěstování této rostliny ze semen. Určitá specifika při pěstování ale jsou, je třeba se s nimi seznámit předem.

Anona

Foto: Pixabay

Pěstování rostliny

Tajemství úspěchu spočívá v tom, nastavit rostlině podobné podmínky, jaké jsou v jejím přirozeném prostředí. To znamená vysoké teploty v létě, mírné teploty v zimě a dostatečná zálivka. Vzhledem k tomu, že rostliny se potřebují opylovat, je třeba pěstovat minimálně dvě rostliny zároveň. Ideální je pěstování ve skleníku nebo jako pokojovou rostlinu.

Stratifikace je nutná

Předtím, než semínko zasadíte, je třeba jej stratifikovat. To znamená vystavit jej nízkým teplotám. Obvykle se to dělá tak, že se plastový sáček naplní vlhkou rašelinou, do které se vloží semena. Tento sáček je pak třeba na dva až tři měsíce umístit do lednice. Před samotnou výsadbou je vyjměte a namočte na 24 hodin ve vlažné vodě. Pokud toto provedete, zajistíte si vysokou klíčivost semen. Doba klíčení je dva až osm týdnů.

Výsev semen

Semena dejte do květináče pod slabou vrstvu rašeliny. Ideální podmínky pro pěstování jsou teplo a slunce – teplota okolo 27 °C. Jakmile rostlina vyklíčí, její listy opadají. Když se tak stane, nepanikařte, je to běžný jev. Pahýl brzy obrazí novými listy. Rostlinu pravidelně zalévejte, můžete taktéž rosit. Sem tam dopřejte rostlině kombinované hnojivo. Vzhledem k tomu, že rostlina poměrně rychle roste, už na konci prvního roku bude vysoká asi jeden metr. Dorůst může až pěti metrů.

Plody rostliny

První plody můžete na rostlině pozorovat po 5 letech pěstování. V říjnu je období, kdy je můžete odtrhnout. V době sklizně jsou zelené a nechávají se dozrát na teplém místě.

Druhy anony

Mezi druhy, které je možné pěstovat na našem území, patří:

  • Anona ostnitá (Annona muricata): tento druhů dorůstá výšky až 8 metrů, vyznačuje se tmavě hnědou až černou barvou. Plody dorůstají velikosti 500 g, mají chuť jahod a banánů. Pozor na semena, jsou totiž jedovatá. Předtím, než se pustíte do konzumace plodů, musí se odstranit.
  • Anona čerimoja (Annona cherimola): tato odrůda zvládne i teplotu do -5 °C. Ovoce se v oblasti svého původu (severní část Jižní Ameriky) používá pro výrobu šťáv, dezertů a zmrzliny.
  • Anona šupinatá (Annona squamosa): již po třech letech se můžete dočkat prvních plodů. Ovoce má chuť podobnou jahodám. Listy tohoto druhu anony se používají (stejně jako v případě anony ostnité) k léčbě vysoké horečky.
  • Anona glabra (Annona Glabra): plody této rostliny se nazývají smetanové jablko (Pond Apple). Pozor ale na semínka a slupku, které jsou jedovaté při požití ve větším množství.

Zdroj: https://www.semena.cz/232-anona

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!