Jak nechat dozrát rajčata z obchodu – vsadit můžete na několik triků

Rajčata

Dost možná to také znáte. Přinesete si domů nálož krásně červených plodů, ovšem jejich chuť není ani omylem taková, jakou byste si představovali. A co proti tomu dělat? Správný sběr má ohromný vliv na dokonalou chuť, to je zkrátka fakt. Něco málo však můžete zachránit.

Při dobré péči vám dozrají i podtržená rajčata z obchodu, takže se z chutných a červených rajčat budete moci těšit mnohem déle.

Pozor na zelená rajčata

Recepty na pochoutky ze zelených rajčat nejsou ničím neobvyklým i ta bývají čas od času v obchodech k vidění. Dejte si však pozor, zelená nezralá rajčata obsahují toxický solanin, který způsobuje podráždění nervového systému, bolesti hlavy či závratě.

Zelená rajčata byste rozhodně neměli podávat dětem. Jakmile je však rajče krásně červená, škodlivé látky se bát nemusíte. A někdy mohou i tato rajčata ve vaší péči dozrát.

Sušená rajčata

Foto: Pixabay

Aby nezralá rajčata dozrála

Nutit zelená rajčata, aby dozrála dříve, se nevyplácí. Pokud jejich naskládáte třeba na misku a vystavíte slunečním paprskům a tím i poměrně vysoké teplotě, plody spíše změknou a znehodnotí se. Vyplatí se proto využít osvědčené tipy a raději několik dní počkat, ale o to víc si tyto lahodné plody vychutnat.

Rajčata kvalitně dozrají například tehdy, když je kus po kuse zabalíte do hedvábného papíru a pokladete do bedýnky spolu se zralými jablky. Pro menší množství rajčat se hodí i dozrávání v misce. Jednoduše je tam poklademe, přidáme jablíčko a překryjeme potravinářskou fólií, abychom zakonzervovali požadovanou atmosféru. Podobně se dají rajčata umístit do velkých skleněných nádob a sklenic. Opět spolu s jablkem. A proč právě jablko? Zralá jablka vylučují do svého okolí ethylen a ten zrání rajčat urychluje.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://1t.cz/jak-nechat-dozrat-rajcata/, https://www.dumazahrada.cz/clanek/nedozrala-rajcata-nemusite-vyhazovat-mame-tipy-jak-je-nechat-krasne-dozrat-20210.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)