Kurkuma jako elegantní pomocník ve vaší zahradě

Kurkuma

Kurkumu v kuchyni všichni známe jako sytě oranžový prášek, který dokáže zbarvit ostatní potraviny. Toto koření se může pochlubit obrovským množstvím antioxidantů, protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi. Kurkuma obsahuje sloučeniny, které pomáhají v boji proti rakovině, podporují zdraví mozku a zlepšují trávení. Věděli jste ale, že ji můžete využít také ku prospěchu vaší zahrady?

Pesticid

I když máme kurkumu rádi v kuchyni pro její chuť a barvu, hmyz to nemá stejně. Mravenci ale i další druhy se jí přímo vyhýbají. A toho můžeme využít! Stačí, když trochou kurkumového prášku posypeme kořen a listy rostliny. Účinky nebudou okamžité, jako jsme zvyklí u komerčních přípravků, ale jsou ekologické. Kromě mravenců kurkuma odpuzuje také roztoče a larvy některých motýlů. Množství koření by ale mělo být umírněné – uvádí se, že na 5 kg zeminy stačí 15 g kurkumového prášku. Připravit si lze také postřik, a to tak, že do 1 litru vody vmícháme 20 g kurkumy. Aplikujeme na listy, které chceme ochránit proti padlí.

Kurkuma

Foto: Pixabay

Hojení

Z kurkumy si můžete vyrobit hustou pastu, které nanesete na rány, které jste si způsobili při zahradničení. Stejnou pastu upotřebíte také na poraněné rostliny i na kůru stromů. Kurkuma zabraňuje zavedení infekce do rány a současně pomáhá s jejím hojením. Je účinná proti bakteriálnímu i plísňovému onemocnění.

Proti padlí

Na rostliny napadené padlím můžete použít kurkumu. Smíchejte jeden díl kurkumy a dva díly dřevěného popele. Za nevětrného dne posypte tímto práškem infikované rostliny. Toto ošetření je dobré provádět brzy ráno, kdy je na listech ještě rosa. Ta pomůže prášek přilepit tam, kde je potřeba. Kurkuma může fungovat proti vzniku takových plísňových onemocnění, jako je padlí révové nebo vřetenatec chmelový, hnědá skvrnitost i zahnívání kořenů.

Kousnutí hmyzem

Kurkumu můžete využít také v případě, že vás pokouše hmyz. Stačí, když 2 lžičky kurkumy smícháme s trochou vody. Pastu pak aplikujeme přímo na bodnou ránu. Kurkuma se rychle vstřebá, snižuje svědění a léčí.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/kurkuma-na-zahrade-30000709.html
https://balconygardenweb.com/unknown-turmeric-uses-that-can-help-you-in-the-garden

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!