Klouzek: Skvělá houba v mnoha podobách. Jen nesbírejte peprného

Klouzek sličný

Podzim je tady a s ním přicházejí také houby. V mnohých lokalitách mají houbaři žně již delší dobu, jinde teprve houby začínají růst. Většina lidí sbírá pouze houby, které mají ze spodní části klobouku rourky. Mezi nejoblíbenější se řadí pochopitelně hřiby dubové a smrkové, kozáky, křemenáče a jiné slavné houby, které se hodí nejen k přímé úpravě, ale třeba i k sušení. Proto se často opomíjí klouzky. Je to škoda, jelikož jsou v mnohých ohledech vynikající. My se na některé nejznámější druhy zaměříme podrobněji. Tak jako tak si můžete být jistí, že se vyplatí tyto houby sbírat.

Zářící klouzek sličný

Začneme jednou z nejvíce slizkých hub. Klouzek sličný označovaný také jako klouzek modřínový, latinsky Boletus grevillei, je typický právě slizkými plodnicemi. Tedy v případě, že najdete menší kusy. U těch starších ona kluzkost poněkud ustupuje. Klouzek sličný je charakteristický také hodně žlutou barvou, která mnohdy přechází až do oranžova. Zapomenout nelze ani na žlutý závoj mezi tření a kloboukem. Tak jako tak je vynikající nejen k přímé úpravě, ale i k nakládání nebo zamražení. Před zpracování se někdy loupe, nicméně už naši dědové říkali, že klouzek by měl v hubě klouzat.

Klouzek sličnýKlouzek sličný: Foto Radek Štěpán 

Klouzek kravský v obřích shlucích

Jasně, klouzek modřínový neroste také sám, nicméně klouzek kravský ho často ve velikosti doslova koberců dokáže lehce překonat. Typický je tím, že roste v borových lesích, kde se nachází písčitý podklad. Klidně ho najdeme mezi borůvčím nebo vřesem. Jeho barva je sice žlutá, nicméně ne tak sytá jako u klouzka modřínového. Suillus bovinus také není tak slizký. Upozornit můžeme na jeho hovorové názvy. Třeba na Svitavsku je označován jako švec, na Kladensku se mu říká plička. Ne každému klouzek kravský chutná. Má specifickou chuť a gumovitou konzistenci. Na nakládání od octa je ale určitě vhodný.

Klouzek kravskýKlouzek kravský: Foto Zdeněk Pelda

Pozor na klouzek peprný

Jak už sám název napovídá, jedná se o houby, jež je charakteristická velmi peprnou chutí. Pokud Chalciporus piperatus ochutnáte, setkáte se s velmi peprnou chutí. Někde se sice používá do leča či maďarského guláše, nicméně ve velmi malém množství. Typická je tato houba velmi drobným vzrůstem a také sytou červenohnědou barvou. Nejčastěji roste ve smrkových lesích.

Klouzek peprnýKlouzek peprný: Autor Mars 22 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chalciporus-piperatus-486.jpg

Zdroje info:

Autor, https://primanapady.cz/clanek-28441-houby-podzimniho-lesa-vypada-to-jako-klouzek-ale-je-to-vubec-klouzek

https://www.myko.cz/clanek753/

Klouzek sličný: Náhledové foto Nefornus https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Suillus_grevillei_Brdy.jpg

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.