Krtičník nesměl chybět v žádné klášterní zahradě

krticnik

Ve středověku byl krtičník hlíznatý (Scrophularia nodosa) považován za jednu z nejlepších léčivých rostlin. Uplatni se zejména při léčbě otoků a rakoviny. Dnes si ho však ceníme i kvůli jiným vlastnostem

Můžeme ho znát jako svinský kořen, pěchovec, trudovník nebo krtičník hluznatý. Vyskytuje se v Evropě, na Kavkazu i na Sibiři, ovšem není úplně přesně známo, odkud pochází.

Rozmanité léčivé vlastnosti krtičníku

Tato rostlina je považována za dobré diuretikum a vynikající prostředek na „čištění krve“. Může se rovněž chlubit mírnými projímavými a analgetickými vlastnostmi. Dokáže také stimulovat játra, srdce a krevní oběh.

Pečený čaj

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zevně pak odvar z krtičníku nebo jeho čerstvé listy můžeme použít na léčbu vředů, modřin, puchýřů, infikovaných ran a jiných zánětů. V poslední době se také ukazuje, že skvěle povzbuzuje lymfatický systém a uplatní se tak i v boji proti obávané lupénce a nepříjemným ekzémům. Koupele z krtičníku se pak používají i při léčbě bolestivých hemoroidů.

Krtičník hlíznatý vám může zahradu i ozdobit

Tato nevšední bylina dosahuje výšky asi 1 metr. Může se chlubit vzpřímenými stonky s oválnými nebo podlouhlými, tmavě zelenými listy. Ovšem zelené jsou i jeho květy, opatřené červenohnědými pysky. Mají trochu připomínat čmeláky, kteří patří mezi skvělé opylovače krtičníku.

Kvete v květnu a červnu, ovšem pokud ho poté seříznete, rozkvete ještě jednou v září. Krtičník roste dobře na slunných a polostinných místech a na vlhkých a humusových půdách. V létě ho můžete s klidem posekat i velmi blízko u země, brzy vás potěší novými, svěže zelenými listy. Vypadá dobře, když je vysazen ve společnosti zajímavých trav, např. ostřice (doporučujeme třeba Carex morrowii nebo Carex elata ‚Variegata‘). Starší rostliny jsou plně mrazuvzdorné, mladší je lepší zakrýt na zimu vrstvou z chvojí.

Pro léčivé účely pak v červenci sbíráme stonky a listy krtičníku – a to po odkvětu. Na podzim už k podobnému kroku nepřistupujeme a necháme bylinku v klidu zazimovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)