První letní hřiby jsou červivé a prolezlé slimáky

Léto si letos dává na čas, nicméně teploty už se pomalu přehouply přes dvacítku a hodně prší. Pro koupání nic moc, ale houbaření si už můžeme užívat do sytosti. Do lesa už vyrazila spousta lidí. My jsme nezůstali pozadu a náš druhý výlet byl velmi úspěšný. Podařilo se nám najít přes 70 hřibů dubových a také některé další lesní poklady. O úlovek se s vámi pochopitelně podělíme. Zaměříme se ale hlavně na kondici samotných hub.

Už roste spousta různých hub

My jsme konkrétně mimo hřiby dubové našli třeba takové hřiby kováře. Tyto vynikající houby se hodí ideálně k přímé spotřebě. Na sušení se nedoporučují. Stejně tak jsou vynikající muchomůrky růžovky. U těch se tradičně nepočítá s červy prolezlým třeněm. Holubinek bylo v lese také hodně a objevily se už i klouzky. Sem tam nějaká ta babka a zapomenout nelze ani na několik kozáků. Překvapily i lišky, jež se na tradičním místě nacházely opět ve větším množství. Smaženice z nich byla mimochodem skvělá.

Více hřibů dubových

Více hřibů dubových: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Dva hřiby dubové

Dva hřiby dubové: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Slimáci na hodech

U mnohých hřibů dubových se nám podařilo najít pouze třeň. Klobouk buď už neexistoval, nebo ho zbyla pouze malá část. Důvod byl jasný. Na houbě si pochutnávali slimáci. Na některých kusech jsme našli monstrózní jedince, na jiných bylo několik menších. Našli jsme i hřiby, jež shora vypadaly skvěle, nicméně třeň byla slimáky celá rozežraná.

Slimák na houbě

Slimák likvidující klobouk: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Celková úroda

Celková úroda: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Plno červů

Stačilo jen zakrojit do třeně a bylo více než jasné, že z úrody toho moc nebude. Houby byly doslova prožrané červíky. Většinou zbyla pouze část klobouku. Zcela bez červů byly snad jenom lišky a většina kovářů. Hřiby dubové prostě havěti chutnají. Za červivostí stojí určitě i poměrně vysoké teploty. Na počátku léta se s tímto problémem setkáváme pravidelně. Kvůli vytrvalému dešti byly hřiby také hodně špinavé, o čemž se ostatně můžete přesvědčit i na samotném krátkém videu, pod obrázkem červivého hřiba dubového.

Červivý hřib dubový

Červivý hřib dubový: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Sběr prvních letních hřibů: Zdroj videa YouTube kanál Radka Štěpána

Slimáci likvidující hřib dubový: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.