Kravský hnůj: Spousta rostlin ho nesnáší

Kráva

Pokud víte, jak kravský hnůj používat, můžete z něj mít velký prospěch. Zejména pokud máte vlastní zvířata. V zahradnických obchodech ale můžete koupit i granulovaný hnůj, se kterým se vám bude lépe pracovat. Navíc je už připravený na použití a můžete se spolehnout na jeho vyzrálost. Kravský hnůj neobsahuje tolik dusíku jako některé jiné druhy hnoje. Amoniak, který je v něm obsažen, ale může rostliny spálit.

Co kravský hnůj obsahuje?

V kravském hnoji je obsažena trávená tráva a zrna. Kromě toho kravský hnůj obsahuje spoustu prospěšných organických materiálů. Podíl nejdůležitějších živin je zde v poměru 3:2:1, tj. 3 % dusíku, 2 % fosforu a 1 % draslíku. Může ale obsahovat také nebezpečné patogeny (E. coli) a amoniak. Právě to je důvodem, proč se kravský hnůj musí nechat vyzrát před použitím v zahradě. Kompostováním kravského hnoje dojde také k odstranění semen plevelů.

Rozmetač hnojeFoto: Pixabay

Výhody kravského hnoje

První velkou výhodou je to, že pokud smícháte kravský hnůj do půdy, získá schopnost zadržovat větší množství vlhkosti. To znamená menší potřebu zálivky. Navíc také zlepšíte strukturu půdy, zejména tím že ji provzdušníte. Kompostovaný kravský hnůj ale obsahuje spoustu prospěšných bakterií, které slouží jako důležitá živina pro kořeny rostlin. Kompostování kravského hnoje také produkuje asi o třetinu méně skleníkových plynů, což je šetrné k životnímu prostředí.

Kravský hnůj aplikace

Kravský hnůj je možné aplikovat na půdu pomocí lopaty. Na velké plochy se používá rozmetadlo hnoje, bez kterého se ale ve většině domácích podmínek obejdeme. Poté je třeba hnůj zapravit do půdy – využít k tomu můžete období podzimní rytí zahrady. Hnůj se hodí také jako výživa pro stromy – zapravujte ho ale ne k úpatí stromu, ale pod korunu stromu.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/manures/cow-manure-compost.htm

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!