Pěstování podle Měsíce: v jaké fázi je měsíc vám může poradit, co na zahradě

Fáze měsíce

Ať už patříte mezi lidi, kteří věří na to, že nás Měsíc svým postavením ovlivňuje nebo ne, stojí za to vyzkoušet různé metody. Třeba budete překvapeni! A když se úspěch nedostaví, nemůže to vašim rostlinám uškodit. Někteří lidé totiž věří, že fáze měsíce neovlivňují jen nás lidi (jsou tací, kteří při úplňku nemohou spát, navzdory tomu, že si zatemnili pokoj), ale také zvířata a rostliny. A pokud chcete pěstovat rostliny v souladu s přírodou, musíte jí určitým způsobem naslouchat.

Jaký vliv má Měsíc?

Asi nejznámějším vlivem, který Měsíc na naši planetu má, je příliv a odliv. To je všeobecně známá věc, kterou se učí děti již na základní škole. Tím ale vliv Měsíce na Zemi nekončí. Jeho působení je méně viditelné, například tím, že cirkuluje tekutiny v rostlinách i půdě. Tím do značné míry ovlivňuje samotný růst a vývoj rostlin. Vztah mezi uspořádáním nebeských těles, zejména měsíce a růstu rostlin, je předmětem vědy zvané biodynamika. Stojí za to znát některé její základní principy.

Měsíc

Foto: Pixabay

Lunární kalendář

Právě lunární kalendář vznikl dlouhodobým pozorováním rostlin na základě přírodních zákonů. Ačkoli jsou poměrně dobře známé, dnes už je používá jen málokterý zahradník. Díky nim si můžete naplánovat práci na zahradě tak, abyste si ušetřili celkovou práci, protože využijete biodynamických sil. To nám může do značné míry pomoci. Zahradnické kalendáře jsou proto vyráběny pro různé země s přihlédnutím k jejich zeměpisné poloze. Nejdůležitější informací obsaženou v lunárním kalendáři je, která ošetření budou v daném čase nejúčinnější a od kterých by se mělo upustit.

Cyklus Měsíce

Celý cyklus trvá 29,5 dne s tím, jak Měsíc obíhá kolem Země. Díky tomu můžeme Měsíc vidět v několika pozicích – říkáme jim fáze. Ty jsou celkem čtyři: nov, první čtvrt, úplněk, poslední čtvrt. Kromě toho, v jaké fází se Měsíc zrovna nachází, biodynamika studuje také to, jaké je na pozadí souhvězdí. Ta byla rozdělena do čtyř skupin („živlů“), a každé z nich byly přiřazeny části rostlin, které jsou Měsícem nejvíce ovlivněny.

Nov

Fáze novu trvá tři dny. Jsou to dny, kdy na obloze nevidíme ani kousek měsíce. V této době se nevyplatí vysévat ani sázet či přesazovat rostliny. Důvodem je to, že právě nyní jsou kořeny rostlin velmi citlivé a náchylné k poškození. Naopak bychom se měli věnovat prořezávání a tvarování rostlin a zbavovat se nemocí a škůdců.

První čtvrt

Měsíc bude postupně narůstat. V tuto dobu připravujeme řízky pro zakořenění, roubujeme stromy a keře. Ideální čas také na hnojení rostlin a výsadbu listové zeleniny, ale také ovocných dřevin. V této části jsou kořeny nejméně citlivé, takže je ideální doba na jakékoli úkony, kdy s nimi přicházíme do kontaktu. Zelenina, bylinky, koření a ovoce jsou v tuto dobu velmi chutné, takže je ideální je sklízet k okamžité konzumaci.

Úplněk

Úplněk je obdobím zálivky a hnojení rostlin. Věnovat se můžete také odstraňování plevele, protrhávání rostlin, hubení škůdců a plevelů. Rozhodně neprovádějte žádné řezy a ani roubování nepřinese očekávané výsledky.

Poslední čtvrt

Měsíc v tomto období ubývá a nadzemní části rostlin nejsou tolik citlivé na poškození. Pokud je nyní ořežete, nebudou ztrácet tolik šťáv. Dobře se povede také nově vysazeným stromům a přesazeným rostlinám, které dobře zakoření na novém místě. Je to také ideální období pro výsadbu cibulovin. Toto je nejlepší čas na sklizeň ovoce a zeleniny k přípravě zavařenin, které vyžadují tepelné zpracování.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-uprawa-roslin-zgodnie-z-fazami-ksiezyca,nId,4914140

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!