Tři způsoby, jak si dlouho uchovat čerstvý zázvor plný živin

Možná to také znáte – konečně se vám povede v obchodě koupit nádherně šťavnatý zázvor bez známek osychání nebo plísně, ovšem v lednici vám vydrží jen dva nebo tři týdny a poté zplesniví nebo zgumovatí. A co proti tomu tedy dělat?

Jak si vybrat kvalitní zázvor

Abyste potenciál této bylinky využili co nejlépe, kupujte vždy pouze maximálně čerstvý oddenek. Zázvor by tedy neměl nepříjemně zapáchat, celý jeho povrch by měl být bez poškození a na jeho slupce se nesmí objevit šupiny, přičemž ona sama by měla být světle nebo sytě žlutá.

Přítomnost výhonků naznačuje dlouhou dobu skladování, v takovém případě už tedy není možné mluvit o čerstvosti. Takový zázvor obsahuje už jen minimální množství esenciálních olejů a živin. Stačí ho však zasadit do květináče na okenní parapet a vypěstovat si vlastní zázvor.

Zázvor

Foto: Pixabay

Uchování zázvoru v chladničce

Je možné uchovávat čerstvý kořen zázvoru v chladničce, kde vydrží bez potíží alespoň 2 týdny. Tedy pokud bude při nákupu čerstvý. Nařezaný kořen obalte mírně vlhkou textilií a teprve poté vložte do lednice. Tato metoda vám pomůže zachovat uvnitř všechny vitamíny a prospěšné vlastnosti koření a zároveň prodlouží trvanlivost zázvoru nejméně o 7 dnů. Během skladování zázvor neloupejte, protože právě pod slupkou se nacházejí všechny vitamíny.

Chcete zázvor skladovat ještě déle? Pak vsaďte na mrazák

Uchovávání zázvoru v chladničce je po všech stránkách pohodlné, ale pro dlouhodobý proces jeho uchování použijte mrazák. A jak na to? Nakrájejte zázvor na tenké plátky a uložte do krabičky. Myslete ovšem na to, že některé živiny mohou být zmrazením částečně nebo dokonce zcela ztraceny. Zázvor je dobré spotřebovat do půl roku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-uchovavat-cerstvy-zazvor, http://skladnicka.cz/jak-skladovat-zazvor/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)