Krásná a praktická zahrada? Myslete na ni už při plánování domu

Zahrada a okolí

Zahrada se opět stává důležitou součástí moderní architektury. Důvodem není jenom návrat k pěstování vlastní zeleniny. Jde o to, že příroda kolem domu je vnímána jako jeho důležitá součást, prodloužením interiéru. Společně s terasou má sloužit k relaxu a zábavě.

Nezničte si pozemek nevhodně umístěným domem

Na plánování zahrady myslete už při projektování domu. Trošku jednoduší to je, pokud si necháváte vytvořit originální projekt přímo od architekta. Lidé si ale často vybírají hotové projekty domů. K těm je ještě třeba naprojektovat jejich umístění na pozemek. Pokud je to i váš případ, výběr toho správného projektu domu zvolte až po koupi pozemku. Jedině tak vyberete takový projekt domu, který bude respektovat tvar a velikost vaší parcely.

Dodržte všechny požadované odstupy od sousedů a od komunikací, ale nechtějte po projektantovi bezhlavé umístění vámi vybraného projektu do středu pozemku. Jedině tak vytěžíte z pozemku maximum a získáte bezproblémový přístup z domu na zahradu. Ta se pak stane místem, které se bude aktivně využívat.

Dům na pozemku

Správný výběr projektu/tvaru domu a jeho umístění na pozemek je základ. Zdroj se svolením DJSArchitecture

Terasa propojí dům se zahradou

Vstup na zahradu by měl být bezbariérový, nejlépe velkými dveřmi z obýváku/kuchyně. Nezapomeňte také na vytvoření velké terasy se štědrým sezením, kde se bude moct sejít celá rodina, přátelé. Myslete ale i na další sezení či relaxační prvky někde stranou v zákoutí zahrady či pod stínem stromu.

Velká terasa

Velká terasa vám prodlouží interiér domu. Zdroj: Bigstockphoto

Terasa je důležitou součástí zahrady i domu. Oba prostory spojuje, dejte si tak záležet na jejím zařízení. Nezapomeňte na bytelné sezení, které jen tak neodfoukne nějaký větříček. Pokud není terasa trvale krytá, myslete na takové sezení, které nemusíte nikam uklízet v dešti či na zimu.

Houpačka

Nezapomeňte ani na další sezení někde v koutu zahrady. Zdroj: Bigstockphoto

Důležité je také nějaké stínění, které vám zajistí příjemný stín v parném létě. Stín si zajistěte i přírodně díky správně zasazeným stromům.

Zajímejte se o vzhled vaší nové zahrady

Pokud máte po stavbě domu celý pozemek rozkopaný, budete muset celou zahradu znova naplánovat a vytvořit nanovo. Nejjednodušší je, pokud si přizvete zahradní architekty společně s jejich týmem. Důležité je ale vědět, co vlastně na zahradě chcete mít, jak má působit. Kvalitní zahradní architekt vám poradí a bude respektovat vaše přání.

Túje

Zahrada by měla respektovat přírodu v okolí domu. Zdroj: Bigstockphoto

Trendem jsou přírodní zahrady, které respektují okolní přírodu, nacházejí se v nich druhy rostlin, které je možné najít i okolí. Neupínejte se zbytečně na pěstování cizokrajných rostlin, které vám můžou zbytečně nadělat spoustu vrásek. U některých může být dokonce problém v tom, že se v české přírodě rychle rozmnoží a působí jako parazit.

Aby vyžadovala co nejméně údržby

Pokud víte, že nejste zahradní typ, tedy že nebudete celé dni trávit s lopatkou v ruce a něco přesazovat, volte takové rostliny, které vydrží roky. Ze začátku budete muset mezi nimi vytrhávat plevel, ale postupně se rozrostou tak, že po pár letech už plevel nebudete muset téměř řešit. Trvalky přeberou nadvládu nad vaší zahradou. Vyhněte se ale okrasným travám, pokud máte alergie. Ty vám dokážou pořádně znepříjemnit pobyt na zahradě.

Při výběru stromů pozor! Pokud chcete nějaké ovocné stromy, volte takové, které nebudou moc vysoké. Snadno z nich pak otrháte ovoce téměř bez pomoci žebříku. Pokud máte málo místa, máte na výběr i sloupové či plazící se ovocné stromy. Dnes už je toho na výběr opravdu hodně.

Při plánování zahrady myslete také na sousedy. Nasaďte stromy, které by jim mohly stínit, v blízkosti jejich pozemku. Problém může být také s ovocem, které bude padat na jejich pozemek. Dejte si pozor i na ostružiny u jejich plotu a další rostliny, které se velmi rychle rozrostou na sousedův pozemek.

Při plánování zahrady myslete i na zavlažování – buď z veřejného vodovodu, nejlépe však z nádrže na dešťovou vodu. I sběr dešťové vody musíte naplánovat už v projektu domu. Naplánujte však různorodou zahradu, která bude držet vláhu, a po pár letech nebude zavlažování téměř potřebovat.

Náhledové foto: Bigstockphoto

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.