Kotvičník – opravdu má účinky na libido a sportovní výkony nebo jde jen o placebo

Kotvičník

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je bylina, která se v poslední době vyskytuje velmi často v nejrůznějších doplňcích stravy. Tradičně se používá v Číně a Indii a v současnosti je doporučována jako doplněk stravy pro sportovce a lidi, kteří chtějí zlepšit svou fyzickou kondici.

Účinky kotvičníku na organismus se různí podle konkrétního využití. Studie ukazují, že kotvičník může mít některé potenciální účinky. A jak vlastně kotvičník zemní působí?

Kotvičník a zvyšování hladiny testosteronu

Kotvičník se často používá jako přírodní zdroj testosteronu, který může pomoci zlepšit svalovou hmotu, snížit tělesný tuk a povzbudit sexuální funkce.

Sušené bylinky

Kotvičník: Foto Pixabay

Zlepšení výkonu

Rovněž bývá doporučován jako doplněk stravy pro sportovce, kteří chtějí zlepšit svůj výkon. Studie ukazují, že kotvičník může zlepšit sílu, vytrvalost a celkovou fyzickou kondici.

Snížení krevního tlaku

Kotvičník se také používá k léčbě hypertenze, protože může snížit krevní tlak.

Antioxidační působení

V této bylince naleznete flavonoidy a saponiny, což jsou silné antioxidanty a mohou pomoci chránit tělo před volnými radikály. Nutné je však pravidelné užívání této byliny.

A jak je to tedy s účinky? To nelze jednoznačně říct. Je důležité si uvědomit, že účinky kotvičníku na organismus se mohou lišit v závislosti na dávce, délce užívání a individuálních faktorech, jako je například zdravotní stav. Je také důležité, abyste se před jakýmkoliv dlouhodobým poradili se svým lékařem, a to především v případě, pokud užíváte nějaké léky.

Zdroje info: https://botanic.cz/magazin/vsestranne-vyuziti-kotvicniku-kdy-je-nejvyssi-cas-jej-zacit-uzivat, https://www.profidoplnkystravy.cz/clanky/kotvicnik-zemni-a-jeho-vliv-na-muze/, https://www.primulus.cz/blog/zdravi/kotvicnik-zemni-a-jeho-6-prekvapivych-ucinku-na-vase-zdravi/

Kotvičník: Náhledové foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)