Kostival lékařský: Bylina s dechberoucí silou. Připravte z ní mast na horší časy

Kostival lékařský

Zajímavá rostlinka s nádherně zbarvenými květy je svými účinky známá již od starověku. Používá se k léčbě žaludečních vředů, silné menstruace, bronchitidy, ale také na bolest kloubů, na revmatoidní artritidu, na rány, vřídky, namožená záda a jinde. Na vnější použití je ideální použít kostival ve formě masti, kterou lze koupit v drogerii, ale také si ji můžete v pohodlí domova vyrobit. Pro jakou mast se rozhodnout? To už záleží jen na vás. My ovšem tvrdíme, že doma vyrobená mast z kořene kostivalu je nejlepší volba. Také si budete jisti tím, co vyrobený produkt obsahuje, což je bezesporu to nejlepší.

Domácí, či kupovaný?

Pokud máte čas a možnost, jistě toho využijte a zajděte si kořen kostivalu nasbírat do přírody. Jedině tak budete mít jistotu, že je kořen bez zbytečných chemických látek. Ideální doba pro sběr je na jaře a na podzim. Je třeba počítat s tím, že kořen kostivalu jen tak rukou nevytrhnete. Totiž, takový zázračný pomocník se skrývá klidně až třicet centimetrů v zemi. Roste na vlhkých místech, jako jsou břehy řek, potoků či v lužních lesích, na loukách a vlhkých polích.

Kostival lékařskýFoto: Pixabay

Jak rostlinu spolehlivě rozpoznat?

Než se podíváme na to, jak rostlina přesně vypadá, prozradíme vám, že ji lze při troše štěstí zahlédnout i za městem na neudržovaném místě. Je třeba se řádně rozhlížet a vědět, co přesně hledáte. Takový léčivý kostival může dorůst až do jednoho metru, má drsnou a chlupatou lodyhu, špičaté listy dlouhé až patnáct centimetrů, které jsou taktéž chlupaté a na dotek drsné. Těmito detaily se vám kostival spolehlivě prozradí. A pokud si ani tak nejste jistí, prozradí ho zvonkovité květy fialové barvy objevující se od května do srpna.

Jak připravit silnou kostivalovou mast?

  1. Příprava masti je velmi jednoduchá. Nejdříve začněte tím, že kořen kostivalu očistíte od hlíny a opláchnete v osolené vodě. Osušte jej a nakrájejte na plátky, které by měly být tenké.
  2. Nyní si připravte jeden větší hrnec a jeden menší hrnec. Do většího nalijte vodu a zahřejte ji. Menší hrnec dejte do většího a připravte vodní lázeň.
  3. Rozpusťte sádlo a přidejte do něj kořen kostivalu. Sádla by mělo být tolik, aby potopilo kořen.
  4. Takto připravenou směs nechte ve vodní lázni po dobu dvaceti minut. Následně hrnec oddělejte a nechte jej do druhého dne zchladnout. Pokud budete chtít, můžete do ještě neztuhlého sádla přimíchat trochu včelího vosku.
  5. Druhý den obsah v hrnci rozehřejte a pomocí cedníku či síta kořen sceďte. Vzniklý výluh nalijte do sklenic se vzduchotěsným uzávěrem a uskladněte v temnu a chladu. Podle potřeby použijte.

Zdroje info: Autor, ceskatelevize.cz, cs.wikipedia.org, woodland-ways.co.uk

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.