Košťál z květáku či brokolice: návrhy, jak jej chytře použít

Květák

Brokolice i květák platí za zdravou zeleninu. Košťál z nich je ale částí, na které si málokdo pochutná. Přesto ale existuje možnost, jak ho využít. Naučte se používat své suroviny celé. Ušetříte tak nejenom své peníze, ale také přispějete k menšímu množství odpadů. Z brokolice či květáku se nejí pouze růžičky. Jedlé jsou také její listy a právě košťály. Zde je několik návrhů, jak je můžete zužitkovat.

Košťál a jeho příprava

Abychom se zbavili dřevnatosti stonku, bude zapotřebí jej oloupat. Právě jeho vnější vrstva je dřevnatá a hodí se tak akorát do vývarů, odkud jej na konci vaření vyjmete. Centrální část košťálu je ale velmi šťavnatá a chutná a hodí se ke konzumaci.

Květáková rýže

Foto: Pixabay

Květáková rýže z košťálu a růžiček

Košťál z květáku můžete využít na přípravu květákové rýže. Jednoduše vezměte košťál (případně i hlávku květáku) a nastrouhejte jej na jemném struhadle. V hluboké pánvi rozpalte olej a na něm opékejte květák po dobu asi 8 minut. Můžete jej použít jako alternativu ke klasické rýži. Taktéž můžete přidat kari koření nebo různé kořenící směsi a vytvořit si tak hlavní chod. Hodí se také jako příloha k masu.

Košťál a listy ve formě placiček

Květákové placičky jsou skvělou příležitostí, jak můžete využít nejenom košťál, ale také listy květáku či brokolice. 300 g nakrájeného košťálu a listů povařte do poloměkka v osolené vodě. Poté sceďte. Po vychlazení nakrájejte na drobno nebo rozmixujte na hrubo. Ve velké míse smícháme 2 vejce, kůru z 1 citoronu, 1 lžičku drceného kmínu, 100 g ricotty, 100 ml mléka. Poté přidáme 140 g hladké mouky smíchané se lžičkou prášku do pečiva. Přidáme i květák a vymícháme hladké těsto. Do něj pak vmícháme strouhaný tvrdý sýr (50 g gouda nebo eidam). Smažíme na olivovém oleji ve formě placiček dozlatova.

Nakládaný košťál

Vnitřní košťál nakrájíme na centimetr široké tyčinky, ponoříme je do horké solné lázně s octem a cukrem (můžete přidat i jiné koření, jako je hřebíček, badyán, hořčičné semínko a další). Uzavřete a nechte vychladit přes noc. Poté skladujeme v lednici. Vydrží asi tři týdny.

Zdroje info:

https://foodhero.com/blogs/4-ways-to-use-cauliflower

https://foodprint.org/blog/how-to-use-broccoli-cauliflower-stems-leaves/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!