Jak poznáte, že přišel čas sklizně brambor

Brambory

Mít vlastní brambory ve sklepě rozhodně stojí za to. Budete totiž vědět, co jíte. Mnohé odrůdy prodávané v supermarketech za moc nestojí. Brambory jsou často moučné a vyznačují se spíše nevalnou chutí. Hodně důležité je ale u brambor poznat, kdy byste je měli vykopat ze země. Odhad času sklizně je klíčový, aby si brambory zachovaly ty správné vlastnosti. Podívejme se tedy podrobněji na několik základních aspektů, které by nás měly ponouknout k tomu, abychom úrodu sklidili.

Zažloutlé vršky natě

První zajímavý znak, podle kterého byste měli poznat zralost brambor. Vrcholky natě postupně zežloutnou, mnohdy dokonce sesychají. Ujistěte se ale, jestli nejsou brambory napadené některou z chorob. Termín sběru se pochopitelně také odvíjí od konkrétní odrůdy brambor.

BramboryFoto: Pixabay

Nasadili jste naklíčené, nebo nenaklíčené hlízy?

Na tuto otázku se rozhodně vyplatí odpovědět. Naklíčené brambory pochopitelně rostou rychleji. I proto je zapotřebí vědět, jaké brambory jste do země dávali, a na základě toho vypočítat dobu sklizně.

Termín výsadby jako alfa i omega

Jednoznačně. Všeobecně platí, že brambory potřebují na dozrání 80 dní. Pozdní odrůdy klidně i od 120 do 140 dnů. Jestliže hodláte brambory uskladnit na zimu, potřebují na dozrání i 150 dnů. Ideální je pochopitelně jejich uskladnění ve sklepě nebo na jiné chladném místě.

Datum výsadby a testování sklizně

Zápis přesného datumu výsadby by se měl stát jakousi povinností každého pěstitele brambor. Jinak ale zahrádkáři testují sklizeň tak, že sklidí úrodu ze dvou až třech keříků a podle množství a velikosti hlíz odhadnou, kdy by měl nastat čas celkové sklizně.

BramboryFoto: Pixabay

Pár rad ke skladování brambor

Jestliže budete brambory skladovat na teplém a světlém místě, setkáte se s tím, že začnou klíčit. To pochopitelně nechcete. Místnost musí být chladná, tmavá a suchá. Ideální teplota pro skladování brambor se pohybuje kolem 15 °C. V takové chladničce nemají brambory co dělat. Jinak pozor na velmi nízké teploty při skladování brambor. Škrob v nich by se mohl začít měnit na cukr. Sladké brambory jsou pak nekonzumovatelné. Jinak skladujte brambory také daleko od cibule. Ta urychluje jejich klíčení.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.