Konzumace hub: Ne každý je snese, pozor na hyperkalémii

Konzumace hub

Kdo by nemiloval sběr jedlých hub? Asi každý. Spousta z nás se už do lesa vydala, jiní zatím číhají, případně se kochají velkými úlovky na sociálních sítích. Houby sbírá skoro každý, ne všichni je ale dokonale poznáme a víme o nich všechny podstatné informace. My se na některá méně známá fakta týkající se konzumace hub podíváme v následujících řádcích.    

Jaké látky obsahují houby?

Tak především vodu. Ta tvoří plodnice až z 92 %, což rozhodně není nijak málo. Houby jsou výborné při různých redukčních režimech, jelikož obsahují jenom 3 % tuků. Dále je tvoří 1 až 2 % bílkovin a zapomenout nelze ani na sacharidy, těch jsou v houbách 4 %. Jinak jde o studnici vitamínů. Houby obsahují biotin, vitamín B1 a také vitamín D. A minerály? Z těch se prosazuje hlavně zinek, fosfor a draslík.

Lišky obecnéLišky v košíku: Foto Pixabay

Horší stravitelnost hub

O té se už pospalo poměrně hodně řádků. Zajímavý je názor Dany Sasakové, nutriční terapeutky dialyzačních středisek Fresenius Medical Care. Ta hovoří vcelku jasně. „Při konzumaci hub je potřeba pamatovat na jejich těžší stravitelnost, což znamená, že náš organismus jejich konzumace více zatíží. Pro starší pacienty je lepší zařadit je do jídelníčku spíše přes den než navečer.“

Pozor by si měli dát lidé se nemocnými ledvinami

V každém případě. „Obzvláště lidé, kterým selhávají nebo selhaly ledviny a jsou na dialýze, by se měli mít při konzumaci hub na pozoru a ve dnech dialýzy je zcela vynechat. Houby obsahují mnoho tělu prospěšných látek, ale dialyzovaní pacienti musí při jejich konzumaci zohlednit obsah sledovaných minerálů. Všimněte si, že mnohem příznivější hodnoty mají houby konzervované, a naopak dramaticky horší houby sušené,“ dodává specialistka.

Plněné žampionyPlněné žampiony: Foto Pixabay

Ne všude se vyplatí sbírat houby

Třeba u elektráren, různých průmyslových podniků nebo frekventovaných komunikací. Tady mohou houby obsahovat třeba arzen, rtuť, olovo nebo jiné nebezpečné látky. Určitě by se také houby neměly zapíjet alkoholickými nápoji. Zapomenout nelze ani na nadměrné konzumování hub. To může vést až k hyperkalémii, tedy zvýšené hladině draslíku v krvi.

S čím jíst houby?

Určitě by se neměly doplnit větší porcí tuků. Také se nehodí více vajec nebo krupice. Podle Sasakové jsou ideální některé přílohy. Konkrétně říká: „Je třeba také zdůraznit, že houby jsou těžce stravitelné a neměly by se doplňovat o větší množství tuků, vajec, knedlíků, krupice. K houbovému jídlu se hodí chléb nebo brambory, které jsou předem technologicky zpracovány.“ Závěrem také přidáváme zajímavou tabulku, která charakterizuje obsah draslíku a. Fosforu u některých hub.

Hodnoty draslíku a fosforu u některých vybraných hub

Houby ve 100 gramech

Draslík (mg) Fosfor (mg)
Hřib čerstvý 486 115
Hřib nakládaný 18 12
Žampión čerstvý 420 120
Žampión konzervovaný 127 69
Hlíva ústřičná 190 70
Liška 367 44
Sušená liška 5370 581
Sušený hřib 2968 649

Zdroje info: freseniusmedicalcare.cz, poradnazdravi.cz, novinky.cz

Žampiony: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.