Jak poznat, že je správný čas na sklizeň česneku – někdy se nejlepšího indikátoru dobrovolně zbavujeme

Česnek

Sklizeň česneku: Někteří zahrádkáři si při pohledu na své záhonky řeknou, proč tento článek vychází právě nyní – vždyť oni už mají přece dávno sklizeno. Ovšem mnohé odrůdy česneku na zahradě stále ještě rostou a sklidit se nechají klidně až v polovině srpna. A jak poznat, že je ten správný čas?

Paličák versus nepaličák

Pro začátek je třeba si uvědomit, jaký druh česneku na zahradě máte. Obvykle jde o paličáky – tedy ty, které tvoří stroužky uspořádané okolo tvrdého středu. Při sklizni mají svá specifika. Například často vybíhají do květu, který je třeba odstranit, jinak narostou stroužky jen malé a méně chutné.

Foto: Pixabay

Ovšem pozor – klasické pokroucené květenství česneku zároveň dává i dobrý signál k tomu, že je možné úrodu sklidit. A to jednoduše tím, že se narovná. Vyplatí se tedy na záhonku několik rozkvetlých česneků nechat – jakmile se narovnají, můžete česnek sklidit všechen. Dalším spolehlivým indikátorem je i počet zelených listů – pokud jich už na česneku najdete pouze okolo pěti, pak je vhodný čas k vytažení ze země, zároveň by měla palice mít asi 4 až 5 slupek.

Kdy sklízet česnek nepaličák

Jestliže pěstujete druhý typ česneku, budete to mít v tomto ohledu trochu složitější. Ten totiž květy netvoří a o tuto „známku připravenosti“ tedy přijdete. Jediný spolehlivým znakem je u něj nať – jakmile je u více než poloviny rostlin na záhonu polehlá, měla by přijít na řadu sklizeň. Řiďte se i počtem slupek, bývají 3 až 4.

Česnek je poté nutné usušit, a to nejlépe ve svazcích na vzdušném a zastíněném místě. Není vhodné ho nechat dosychat na záhonku, jak se to někdy dělá v případě cibule.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/zloutne-nat-cesneku-je-cas-ho-sklizet-a-susit-73909, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/idealni-cas-na-sklizen-cesneku.html, https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/56-kdy-a-jak-sklizet-cesnek

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)