Konvalinky na vaší zahradě zazáří klidně i v růžové

Jsou velmi oblíbené díky své jedinečné vůni. Jejich éterické oleje se používají k výrobě parfémů a kosmetiky, ale své využití mají i v medicíně. A oproti zažitým pravidlům nemusí být vždycky jen bílé!

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je trvalka, původem ze střední Asie a Evropy. Vykvétá od května do června a její květy vydrží dlouho i ve váze. Malé půvabné kytičky konvalinek vás mohou těšit řadu dní.

Kde a jak pěstovat konvalinky

Pořídíme-li si sazeničky, měli bychom je zasadit během dubna až května nebo v říjnu, těsně před prvními mrazy. Stanoviště by mělo být částečně zastíněno, půda pak propustná s přídavkem listovky. Oddenky konvalinky sázíme do hloubky asi 2 cm, v řadách oddělených 20-25 cm od sebe. Vzdálenost mezi samotnými oddenky udržujeme nejméně 4 cm – takto vysazené rostliny rychle vytvoří tolik oceňované „konvalinkové moře“.

Konvalinky nejsou náročné na péči. Jen pamatujte na to, že se přirozeně vyskytují v lesích a vyhovuje jim tedy mírně kyselá půda s pH mezi 7,0-7,5. A nemají rády ani příliš sluníčka. V takovém případě jim hnědnou listy a hůře kvetou.

Jak rozmnožit konvalinky

Pokud už doma nějaké rostlinky máte, můžete si je snadno namnožit dělením oddenků. To se provádí od poloviny října do konce července. Oddenky rozdělte na menší části a okamžitě zasaďte do země. Po dobu prvního týdne pak každý den mírně zavlažujte.

Na jaké odrůdy vsadit?

Pokud nevíte, po čem se v zahradnictví dívat, a rádi byste se doptali na konkrétní kultivary, určitě vsaďte na tyto:

  • Velkolepé bílé konvalinky: „Plena“ a „Grandiflora“.
  • Konvalinky s růžovými květy: ‚Rosea‘ a ‚Prolificans‘. Jde spíše o růžový nádech, ale i tak jsou krásné.
  • A hledáte-li skutečný unikát, určitě vám nesmí uniknout Convallaria majalis „Albostriata“ s jemně proužkovanými listy a drobnějšími, silně vonícími květy.

A pokud si chcete konvalinky nařezat do vázy, udělejte to ráno nebo večer. Právě tehdy vydrží nejdéle.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *