Výsadba brambor krok po kroku

Brambory jsou jednou z nejběžnějších surovin u nás. Jedná se snad o nejčastější přílohu českých jídel. Brambory používáme také v polévkách ale také jako hlavní chod. Brambory jsou zkrátka základem české kuchyně. Jejich výsadbu provádí ročně řada zahradníků. Pokud chcete i vy vědět, jak na to, čtěte dál.

Termín výsadby

Brambory se vysazují od konce března až po druhou polovinu května. Záleží na aktuálním počasí a teplotách. Poznáte to tak, že půda bude mít v hloubce jednoho centimetru teplotu okolo 6-8 stupňů. Půda taktéž nesmí být příliš vhlká (když ji zmáčknete v hrsti, měla by se rozpadnout).

Použijte sadbové brambory

Vybírat si můžete více než ze 160 druhů sadbových brambor. Každý druh může mít trochu jiné parametry. brambory by neměly na sobě mít žádné viditelné poškození nebo bělavý povlak. Klíčky by měly být dlouhé cca 1 cm, delší by se mohly ulomit, a to by zpomalilo úrodu a zbytečně sadbu vysílilo.

Naklíčené brambory

Připravte půdu

Brambory potřebují kyprou a propustnou půdu. Takže než je vysadíte, tak je potřeba půdu prokypřit. Poté je nutné připravit brázdy nebo jednotlivé jamky, do kterých budeme brambory sázet. Jednotlivé řádky by měly být 65 až 70 cm od sebe, jednotlivé rostliny v řádku pak asi 30 cm od sebe. Nesaďte je příliš hluboko, postačí 1-2 cm hlouběji, než je výška hlízy. Brambory sázejte očky nahoru. Osázené řádky zahrňte do výšky 7 až 15 cm.

Kypření půdy

Zálivka a hnojení

Po výsadbě brambory zalijte a udržujte je vlhké. Tím napomůžete k urychlení klíčení. Naklíčené brambory znovu přihrňte půdou, čímž zabráníte růstu plevele. Brambory patří mezi plodiny, které jsou poměrně náročné na živiny. Proto je vhodné do půdy zapracovat nějaké hnojivo – nejlépe dobře připravený kompost. Pokud navíc přidáte minerální hnojivo, jako je síran draselný nebo cererit, vaše brambory budou na té nejlepší cestě, jak se proměnit v bohatou úrodu.

 

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!