rajčata

Průvodce pěstováním rajčat na balkóně

Někdo z nás bohužel nemá tu výsadu, že vlastní zahradu. To ale neznamená, že musí zahradničení úplně vzdát. I na balkóně je možné vypěstovat celou řadu zeleniny. Typickým příkladem jsou například rajčata. V takovém případě bychom vám doporučovali sáhnout přímo po odrůdách, které jsou prodávány jako balkónová rajčata. Může se jednat například o odrůdu „Vilma“.

Vyberte si vhodné místo

Pokud máte tu možnost, vyberte takové místo na balkóně, které je dostatečně slunečné. To, co rajčata opravdu nesnášejí, je vlhkost a stín. Proto je nejlepší, pokud je váš balkón orientovaný na jih nebo na západ. Taktéž není vhodné, aby na jejich listy stékala voda, když prší, takž je dobré, když je balkón zastřešený. Důležitou trojicí pro pěstování rajčat na balkóně je tedy dostatek světla, sucho a závětří.

Obohaťte půdu o živiny

Aby rajčata mohla plodit, potřebují dobře vyživenou půdu. Takovou si můžete připravit doma sami, anebo využít již předpřipravených substrátů, které koupíte v zahradních centrech. Zvolte substrát, který je vhodný pro plodovou zeleninu, ten je pro rajčata úplně nejlepší. Pokud ale na takový substrát nenarazíte, můžete zvolit i klasický zahradnický substrát. V případě, že chcete přihnojovat, používejte hnojiva v zálivce.

Zalévání rajčat

Jak už bylo řečeno, rajčata nemají rády přílišnou vlhkost. Proto je potřeba dbát na správnou zálivku. Základem je, nezalévat listy rajčat. Ty pak mají tendenci plesnivět. Abyste zamezili plesnivění, je potřeba, abyste jednotlivé rostlinky pěstovali v dostatečných rozestupech. Taktéž je potřeba, abyste je pěstovali na slunci. To pomůže k tomu, že půda stihne mezi jednotlivými zálivkami proschnout. Chybu rozhodně neuděláte, budete-li pravidelně používat přípravek proti plísním a houbovým chorobám.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *