Kompostování rýže: je to možné? Zde jsou podmínky, kdy ano

Rýže

Rýže je jednou ze základních druhů potravin, které se konzumují již celá tisíciletí. A stejně dlouhou dobu se používá také jako hnojivo. Kompostování rýže má své odpůrce i zastánce. Kompostováním rozumíme způsob, jak recyklovat organický odpad. Díky tomu můžete snížit množství vyprodukovaného odpadu a současně si vytvořit hodnotu navíc. Ale patří rýže do kompostu?

Kompostování rýže: základní podmínky

Pravdou je, že rýži lze kompostovat. Aby vše proběhlo bez problémů, je však zapotřebí rýži do kompostu dobře zamíchat a je ideální, když se nachází uprostřed kompostu (nikoli na jeho krajích). Toto vše se dělá kvůli hnilobě materiálu, kontrole škůdců a také kvůli bakteriální kontaminaci. Problémy nastávají zejména s kompostováním vařené rýže.

Rýže

Foto: Pixabay

Různé druhy rýže a její nutriční hodnoty

V domácnosti se však běžněji používají pouze čtyři druhy rýže: rýže Basmati, hnědá rýže, rýže Arborio a jasmínová rýže. Rýže obsahuje zejména sacharidy, ale také vápník, železo, thiamin, kyselinu pantotenovou, železo a vitamín E. Díky těmto živinám by rýže mohla být skvělým materiálem do kompostu. Obsah vlákniny v rýži je však nižší než v pšenici a kukuřici. Rýže se vaří hlavně v čisté vodě, aby se uvolnil škrob.

Vařená rýže do kompostu

Pokud víte, že uvařenou rýži nestihnete spotřebovat, nemusíte ji hned vyhazovat. Můžete ji kompostovat. Tato činnost ale vyžaduje značnou opatrnost. Vařená rýže například obsahuje mikroby, které mohou zvýšit kyselost kompostu. To je prvním rizikem. Z tohoto důvodu někteří zahradníci přidávají do kompostu vápno, aby kyselost zase snížili. Pokud chcete kompostovat vařenou rýži, neměla by být „znečištěna“ živočišným materiálem (smetanové omáčky, maso apod.). Také různá koření mohou být rodištěm bakterií.

Horké kompostování rýže

Ideálním způsobem pro kompostování rýže je horké kompostování. Teploty uvnitř této hromady se pohybují od 40 do 60 °C. Díky tomu se materiál rozkládá rychle. Základem je horký kompost provzdušňovat – otáčet a důkladně míchat, protože rýže by mohla působit jako lepidlo. Horké kompostování má také tu výhodu, že obvykle odrazuje takové škůdce, jako jsou hlodavci. Avšak horké kompostování vyžaduje zkušenosti a velký prostor. Není pro každého zahradníka.

Jak kompostovat rýži?

Mnohem jednodušší možností je uzavřená kompostovací nádoba. To znamená, že se do ní škůdci jen tak nedostanou. Výsledný kompost z uzavřeného zásobníku je lepší než kompost dostupný na trhu. Zde platí pravidlo, že byste měli kompost jednou za dva až tři týdny otočit, čímž urychlíte proces a rozklad bude probíhat rovnoměrně. Další možností je vermikompost. Červi milují vařenou rýži, avšak snědí jí omezené množství. Přidávejte ji proto postupně, podle toho, jak bude mizet.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/can-you-compost-rice/

https://plantsheaven.com/can-you-compost-rice/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!