Kiwi: Při dodržení pravidel si pochutnáte na vlastním ovoci

Kiwi

Kiwi neboli aktinidie (Actinidia) můžete dnes již pořídit v každém větším zahradnickém centru. Tato rostlina pochází z východní Asie, proto se jí také někdy říká čínský angrešt. Počítejte však s tím, že plody se mohou tvarem a také barvou poměrně dost lišit od kiwi, které si můžeme koupit v supermarketech. V závislosti na odrůdě můžete totiž sklízet různě velké plody různých tvarů.

Kde pěstovat kiwi

Rostlina je dvoudomá opadavá a částečně samosprašná dřevina liánovitého typy. Vyberte jim proto umístění s částečným stínem a dostatečným množstvím tepla. Kiwi potřebuje při růstu podepřít, vhodné je například pěstovat tuto rostlinu poblíž pergoly, opěrné zdi nebo drátěné sítě, kam kiwi vyvazujeme. Počítejte také s tím, že rostlina může dorůst délky až 9 metrů. Celá rostlina (včetně plodů) je ochlupená.

Kiwi

Kiwi: Foto Pixabay

Jedná se o dvoudomou rostlinu…

Vedle samičí rostliny, na které rostou plody, musíte pěstovat i samčí rostlinu, která je zodpovědná za opylování samičí rostliny. Bez samčí rostliny se jednoduše plody neurodí. Některé odrůdy jsou i samosprašné, ty ale nepřináší tak velkou úrodu jako dvoudomé rostliny. Naštěstí jedna samčí rostlina dokáže opylovat až pět samičích rostlin. Na svou první úrodu si budete muset počkat, kiwi rodí obvykle až po třetím roce.

Choroby rostliny

Kiwi je poměrně odolná rostlina, která není náchylná na choroby. Výjimečně se u ní může vyskytnout kořenová hniloba nebo také hniloba plodů, napadnout ji mohou i štítenky. Pokud přijdou pozdní mrazíky, které poškodí květy, čekejte menší nebo dokonce žádnou úrodu.

Množení kiwi

Nejčastěji kiwi množíme v průběhu jara a léta hřížením polovyzrálými řízky. Množení rostliny se provádí ale také roubováním (v březnu na semenáč stejného druhu) či semenem. Mladé řízky, které jsou již zakořeněné, přezimují při teplotách okolo 0 °C. Na stálé stanoviště je ale vysadíme až po dvou letech pěstování. Přes léto nezapomínáme zalévat.

Kiwi: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!