Rajčata ještě dozrají, plesnivé části rostliny ale musí zmizet

Plíseň rajčat

Milujete chuť rajčat z vlastní zahrádky? Pak máte ještě stále možnost plody sklízet. Počasí nyní na podzim rajčatům v mnohých oblastech ještě vcelku přeje a vlhkosti je minimum. Pokud tedy nepatříte místa, kde už je dávno sklizeno, rozhodně zbystřete. Na záhonku sice většinou zůstanou doslova oškubané rostliny, nicméně přesto budou plody dále dozrávat. Ostatně tuto skutečnost dokladují i naše fotografie.

Odstranění listů i napadených plodů

Už v létě, kdy se začnou postupně objevovat plody, je zapotřebí sledovat stav rostlin. Pokud se objeví žluté, hnědé či černé skvrny, je zapotřebí tyto části postupně odstraňovat. Tím pádem se pak plíseň nezačne tak rychle šířit, případně se její rozvoj kompletně zastaví. Jestliže to necháme zajít příliš daleko, dojde i k napadení plodů a úroda může přijít kompletně vniveč.

Plíseň rajčat

Rostlina rajčete napadená plísní: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Někdy musí pryč celá rostliny

Máte rostlinu, která je bohužel charakteristická tím, že jsou částečně černošedé také plody? Pak si bude zřejmě zapotřebí odstranit ji kompletně celou. Určitě ji neházejte do kompostu, plíseň by se mohla šířit dál. Když mnohdy plesnivé plody odstraníte, ostatní mohou ještě dojít. Záleží na tom, do jaké míry je rostlina zasažena. Mnohdy jsou plody zdánlivě zdravé, ale plíseň už na nich začíná. Čas ukáže.  

Plíseň rajčat

Rajčata napadená plísní: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Spíše méně vlhkosti se vyplatí

Určitě, rajčata nepatří mezi rostliny, jež by se musely zalévat každý den. Pokud zapomenete u rajčat na oporu, případně necháte rostliny růst jako v džungli, plíseň je zlikviduje rychleji. Ostatně toto jsme letos vyzkoušeli a rajčata bez opory musela být vyhozena mnohem rychleji. Nyní už máme pouze několik rostlin, které jsou doslova oholené, ale stále plodí.

Rajčata napadená plísní

Rajče napadené plísní: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Rajčata napadená plísní: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.