Dendrobium v bytě: Za úspěchem stojí pečlivý výběr druhů

dendrobium bigibbum

Když se řekne orchidej, vybaví si většina z nás Phalaenopsis alias česky Můrovec. Ovšem pokud se vám jeho květy už tak trochu okoukaly, zkuste vsadit na poněkud nápaditější Dendrobium.

Orchideje Dendrobium (včetně hybridů) dnes patří k velmi často pěstovaným rostlinám. Ale jde o opravdu obrovský rod, zahrnující okolo 1 200 druhů s rozdílnými ekologickými nároky, vyskytujícími se od Nového Zélandu přes celé území jihovýchodní Asie až po velkolepý Himálaj. Obecnou charakteristiku tedy nečekejte.

Dendrobium se hodí zejména do teplého pokoje

Tedy alespoň to, které se začátečníkům doporučuje nejvíce – Dendrobium bigibbum. Určitě ho velmi dobře znáte, často je totiž k dostání i ve formě řezané květiny. Jako druh je toto dendrobium velmi variabilní. I v přírodě vytváří různě tvarované trsy a kvete širokou škálou barev – od nejrůznějších odstínů růžové a světle fialové, přes namodralou a nazelenalou až po čistě bílou formu.

dendrobium bigibbum

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Původní Dendrobium bigibbum bychom našli na Novém Zélandu. Roste tu zejména na skalách nebo jako epifytická rostlina v korunách stromů. A podle těchto znalostí si snadno odvodíme i vyžadované pěstitelské nároky.


Zajímavá e-kniha o orchidejích: Zdroj obrázku Heureka.cz

Jak pěstovat Dendrobium bigibbum

Bude potřebovat slunné okno. V létě mu bude vyhovovat rozmezí mezi 23-30 °C, v zimě mu prospěje menší ochlazení (cca 18-23 °C). Bez potíží vám tak poroste i v paneláku, kde jinak není na zimování orchidejí místo ani příležitost.

V zimě je nutné na dva měsíce výrazně omezit zálivku, jinak zaléváme střídmě a čas od času podpoříme vývoj rostliny vhodným hnojivem na orchideje. Dendrobium bigibbum můžeme pěstovat klasicky v květináči s hrubými kousky kůry, ale také jako epifyt, přichycený na větvi nebo velkém kusu kůry. Při dobré péči pokvete větší část roku.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)